Termeti ne Honduras, shkon ne 4 numri i te vdekurve

28/05/2009 18:00

Nje termet i fuqishem me magnitude 7.1 balle sipas shkalles Rihter goditi sot Hondurasin duke shkaktuar te pakten kater te vdekur dhe duke shkaktuar deme materiale ne vendin fqinj, Guatemale.

Zyrtaret prisnin qe bilanci i viktimave te rritej me marrjen e njoftimeve nga zonat malore te vendit.

Termeti shkaktoi deme te shumta ne zonen malore ne veri te Hondurasit, nje vend i varfer me rreth 7 milion banore, dhe shkaktoi renien e alarmit per nje tsunami per bregdetin e Karaibeve te Amerikes Qendrore.

Nje termet i tille mund te shkaktoje deme serioze ne nje siperfaqe shume te madhe.

 

Top Channel