“AI”: Varferia mund te sjelle dhune masive

28/05/2009 12:00

“Amnisty International” vlereson se kriza ekonomike globale eshte edhe nje krize e te drejtave te njeriut.

Sipas raportit rritja e varferise ne bote sjell mungese stabiliteti dhe shperthim masiv dhune.

“Kriza ekonomike globale eshte padiskutim nje krize e te drejtave te njeriut. Jane kombinuar problemet politike, ekonomike dhe sociale qe kane shkaktuar nje mine me sahat”, u shpreh Irene Khan, sekretare e Pergjithshme e “AI”.

Presioni mbi te drejtat e njeriut ka si shkak problemet e ekonomike, si rritja e cmimit te ushqimeve.

Top Channel