Studimi: Lindja ne shtepi, e sigurte si ne maternitet

15/04/2009 15:15

Studiuesit holandeze kane arritur ne perfundimin se lindjet ne kushtet e shtepise, jane po aq te sigurta sa ato ne maternitet, kur behet fjale per femrat qe nuk kane probleme.

Holanda ka nje nivel te larte te lindjeve ne shtepi dhe shkencetaret nuk kane gjetur ndryshime ne nivelin e vdekjeve te nenes dhe femijes, duke iu referuar 530.000 lindjeve.

Shpesh lindjet ne shtepi kane shkaktuar shqetesim per sigurine e nenave. Sipas mjekeve obsteter britanike, pavaresisht se mirepritet studimi, lindje te tilla nuk mund te zbatohen kudo. Nje e treta e femrave ne Holande zgjedhin te lindin ne shtepi.

Top Channel