Mjeket magjistare rrembejne fshataret ne Gambia

18/03/2009 10:40

Rreth 1 mije fshatare nga Gambia jane rrembyer nga te ashtuquajturit “mjeket magjistare” dhe jane detyruar te pijne ilacet e tyre.

Behet fjale per nje grup sheruesish tradicionale qe perdorin metoda te vjetra per sherimin e semundjeve. Fshataret po mbahen ne disa vende sekrete. Sipas organizates Amnesty International, disa prej tyre kane pire forcerisht ilace, qe u kane shkaktuar probleme me veshkat dhe 2 persona kane vdekur.

Drejtues te organizates kane kerkuar qe qeveria te nise hetimet per ngjarjen dhe te arrestoje pergjegjesit. Sipas deshmive te fshatareve te rrembyer, ata jane detyruar te pijne disa substanca, qe u kane shkaktuar halucinacione, diare dhe te vjella.

Top Channel