Papa: SIDA nuk perballohet me prezervative

17/03/2009 12:55

“Epidemia e SIDA-s nuk mund te perballohet me shperndarjen e prezervativeve, qe vetem sa i shtojne problemet”.

Komentet jane bere nga Papa Benedikti XVI, ne prag te vizites se tij ne kontinentin afrikan. Papa ka permendur si rrugen e vetme efikase ate te rinovimit shpirteror dhe human te seksualitetit. Ati i Shenjte do te vizitoje Kamerunin dhe Angolen ne viziten e tij njejavore.

Ne Kamerun ai do te takohet me te semuret me SIDA, ku do te bisedoje edhe per semundjen vdekjeprurese. Nderkaq, Papa eshte pyetur edhe nese ndihej i vetmuar pas krizes qe shkaktuan komentet e peshkopit, qe mohoi Holokaustin, por ai e mohoi nje gje te tille.

Top Channel