France, mocion mosbesimi per Sarkozy

17/03/2009 14:25

Presidenti francez Nicolas Sarkozy do te perballet me nje mocion mosbesimi, per shkak te vendimit per rifutjen e vendit me te drejta te plota ne NATO.

Opozita dhe disa pjesetare te partise se tij thone se ky vendim do te dobesoje pavaresine e Frances nga SHBA. Megjithate, analistet parashikojne se ka pak gjasa qe te votohet mocioni, pasi partia do ta mbeshtese Sarkozy.

Ai shfuqizoi vendimin e marre ne vitin 1966 nga presidenti Charles de Gaulle. “Nuk ka kuptim qe Franca, nje nder themelueset e NATO-s ne vitin 1949, te mos ndikoje ne vendimet apo strategjine e saj”, e motivoi Sarkozy vendimin.

Franca aktualisht eshte mes pese vendeve kontribuese ne operacionet e NATO-s dhe ka 3 mije trupa ne Afganistan.

Top Channel