Somali, rrembehen kater punonjes te OKB-se

16/03/2009 11:45

Persona te armatosur kane rrembyer mengjesin e sotem kater punonjes te Kombeve te Bashkuara, te cilet ndodheshin ne jug te vendit.

Pengjet ishin pjese e stafit per programin botetor te ushqimit dhe per programin e OKB-se per zhvillim. Nje zyrtar somalez ka thene se rrembyesit mund te jene pjesetare te grupeve lokale te armatosura.

Ne nje komunikate te OKB-se thuhet se gjate sekuestrimit nuk u ushtrua dhune dhe nuk pati te shtena. Mes pengjeve eshte nje rus, nje ugandas dhe nje somalez. Personat jane rrembyer ndersa udhetonin drejt aeroportit Wajid, per te udhetuar me nje avion te OKB-se.

Top Channel