Forumi i Ujit ne Stamboll, protesta te ambientalisteve

16/03/2009 12:35

30 mije vete kane marre pjese ne Forumin Boteror te Ujit, qe ka nisur sot punimet ne Stamboll. Synimi i forumit qe do te mbyllet te dielen, eshte futja e krizes hidrike ne axhenden nderkombetare.

Te pranishme jane 2 mije organizata, dhjetera krere shtetesh dhe rreth 180 ministra ambienti nga e gjithe bota. Kreu i Keshillit boteror te Ujit Loic Fauchon, ka terhequr vemendjen per konsumin e tepruar te ujit dhe shperdorimin e rezervave hidrike.

Por ndersa Forumi zhvillonte punimet, policia turke eshte perleshur me rreth 300 ambientaliste, qe moren pjese ne nje manifestim proteste.

Top Channel