Paris, rikthehen trazirat, plagosen 21 police

15/03/2009 09:55

Rikthehen trazirat ne Paris ku protestues te shumte kane trazuar situaten ne kryeqytetin francez.

21 police jane plagosur gjate oreve te fundit ne perplasjet mes te rinjve dhe forcave te rendit ne nje lagje emigrantesh. Sipas policise, incidentet ndodhen ne lagjen Mureaux, ne zonen e Yvelines ku dje ne mbremje pas ores 20 situata eshte tensionuar pasi i eshte vene zjarri nje autoveture.

Policet jane plagosur nga mjetet e forta te leshuara prej protestuesve. Gjendja eshte qetesuar rreth ores 22:30 me oren lokale. Ne vendngjarje policia ka gjetur edhe disa bomba molotov qe ishin pergatitur per te sulmuar forcat e rendit. Asnje prej te plagosurve nuk eshte ne rrezik per jeten. 

Top Channel