Gjermani, refuzohet doreheqja e ministrit te Ekonomise

07/02/2009 20:45

Partia e Unionit Social Kristian ka refuzuar doreheqjen e ministrit gjerman te Ekonomise, Mikael Glos.

Ne kuader te zgjedhjeve parlamentare te shtatorit, Glos e mori vendimin per t’u haur rrugen gjenerateve te reja ne politiken e vendit te tij. Pak muaj me pare, Partia e Unionit Social Kristian pesoi nje humbje te papritur ne Bavari ku partite e vogla dominuan ndaj formacionit qe aktualisht ndodhet ne qeveri.

Kjo parti qeveriste ne landin e Bavarise qe prej vitit 1962 dhe humbja e koheve te fundit ishte rezultati me i keq qe prej rreth gjysme shekulli.

Top Channel