Vdekja e Nexhmijes, reagon Rezarta Shkurta: Një grua shekullore, pata fatin të njohë një zonjë ‘histori’

26/02/2020 17:32

Ditën e sotme ka ndërruar jetë ish-bashkëshortja e diktatorit Enver Hoxha, Nexhmija. Ajo vdiq në moshën 99-vjeçare.

Bashkëshortja e nipit të saj, Ermalit, këngëtarja Rezarta Shkurta ka reaguar me anë të një postimi në Instagram ku e nuk mungojë superlativat për të.

Postimi i saj:

Pata fatin te njohe nje zonje “Histori”
Nje gjyshe e stergjyshe te dashur.
Nje grua shekullore per nga mosha, fuqija dhe dija e saj. Nje grua luftarake deri ne fund!
Kujtimet dhe pershtypjet e para qe kam per Nexhmije Hoxhen ishte perpikmerija.
Oraret e sakta pa levizur sekondi, ne zgjimin , vaktet, takimet apo kur ulej te shkruante kujtimet e saj. Per mua aso kohe por edhe sot ishte dhe eshte e pabesueshme se si nje njeri per aq vite me aq perpikmeri te organizonte jeten e saj.
Me pas pata fatin te isha fotografja personale. Nderkohe qe e fotografoja kete zonje 99 vjeçare, pasi me kish cituar me perpikmeri se si e deshironte foton, apo korigjonte ne menyre te detajuar kendet fotografike, kuptoja se jo rastesisht kjo zonje kish bere Histori.
Nje nga planet e saj, ishte te realizonte librin e saj te fundit “ Perjetime dhe meditime ne jeten time politike” e me pas e qeshur thoshte mund te iki nga kjo bote. Dhe ashtu beri kjo zonje e mahnitshme, e zbatoji planin sic kish bere gjithe jeten e saj.
E forte, e kthjellet me nje memorie te jashtezakonshme, sot nuk u zgjua nga pushimi i pasdites, por la pas dashurine dhe nje trashegimi historike.
U prefsh ne paqe Nena Mija.

FOTO GALERI
1/14

Top Channel