E diel, 30 Qershor 2019
21:41
“Dora ime është e shtrirë”/ Rama i hapur për marrëveshje me opozitën

Në deklaratën për mediat kryeministri Edi Rama ka folur për marrëdhëniet që do të ketë me opozitën jashtë parlamentit, për të cilin tha se do të ketë dorën gjithmonë të shtrirë, por për një marrëveshje pa kushte.

21:29
Rama: Në korrik nis analiza për qeverisjen dhe familjen tonë

Kryeministri Edi Rama paralajmëroi sonte pas zgjedhjeve se në korrik do të nisë debati i brendshëm për të analizuar situatën në familjen e PS.

21:15
Zgjedhjet/ Rama: Moment historik. Ajo që dukej rrugë pa krye, u krye për bukuri!

Ashtu siç u lajmërua kryeministri Edi Rama ka dalë në një deklaratë për shtyp.

20:54
Basha në deklaratë: 85% e shqiptarëve refuzuan votimet moniste

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka dalë në një deklaratë për mediat, pas mbylljes së procesit të votimit për 61 bashkitë e vendit. Sipas Bashës, 85% e shqiptarëve refuzuan votimet moniste duke braktisur maskaradën e Edi Ramës.

20:31
Reagimi i parë nga mazhoranca, zv/kryeministri Braçe: Super konfirmim!

Super konfirmim për Partinë Socialiste e konsideron zv.kryeministri Erjon Braçe pjesëmarrjen e qytetarëve në votimet për bashkitë. Në një reagim të shkurtër, Braçe i konsideron këto votime si referendum dhe falenderon qytetarët shqiptarë.

20:29
PD: As mbushja e kutive nuk e shpëton dot Ramën

Një orë pas mbylljes së procesit zgjedhor në të gjithë vendin Partia Demokratike ka dalë në një deklaratë për media.

20:20
Monika Kryemadhi: Fitore për demokracinë shqiptare!

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka reaguar pas përfundimit të procesit të votimit për bashkitë e vendit. Sipas Kryemadhit, “85% e shqiptarëve refuzuan sot votimet moniste të Edi Ramës. Refuzuan premtimet boshe. Refuzuan Ramën.”

20:15
Zgjedhjet/ Rama thyen heshtjen në orën 21:00

Ndërkohë që sot u zhvillua procesi i votimeve për zgjedhjet vendore, ka pasur reagime të shumta nga opozita, por jo nga qeveria.

20:12
Burime nga KQZ, kjo ishte pjesëmarrja në votime deri në orën 18:00

Edhe pse procesi i votimit në të gjithë Shqipërinë ka përfunduar prej 1 ore, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka bërë ende publike shifrën e pjesëmarrjes në rang vendi. Raportimi i fundit ka qenë në orën 15:00, ku pjesëmarrja ishte në 15.5%.

20:05
Lazarati vendos rekordin për pjesëmarrjen më të ulët në votime

Vetëm 60 qytetarë u drejtuan sot në kutitë e votimit në Lazarat. Kjo shifër përbën vetëm 2.2% të totalit të qytetarëve me të drejtë vote në Lazarat, që arrin në 2700.

19:49
Reagimet e para pas votimit, LSI: Nuk i mbushni dot kutitë, çdo gjë është filmuar

Ish-deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj është e para që reagon pas mbylljes së procesit të votimit për bashkitë e vendit. Në një reagim në rrjetet sociale, Mehmetaj akuzon kandidatin e PS, Erion Veliaj, se po kërcënon komisionerët për të mbushur në mënyrë fiktive kutitë.

19:26
30 qershori/ Rezultatet e para nga bashkitë kryesore

Orari zyrtar i votimeve të 30 qershorit ka përfunduar. Në përgjithësi procesi ka kaluar pa incidente.

19:26
Mbyllet votimi te ‘Vasil Shanto’ në kryeqytet, në bastionin e PS pjesëmarrja në 26.7%

Është mbyllur procesi i votimit në KZAZ nr.35 në Tiranë, e vendosur në shkollën 9-vjeçare ‘Vasil Shanto’. Kjo KZAZ, e përfshirë në njësinë nr.5, njihet edhe si bastioni i Partisë Socialiste në kryeqytet, por pjesëmarrja e qytetarëve ka qenë relativisht e ulët.

19:01
Përfundon orari zyrtar i votimit, procesi kalon pa incidente

Ora 19:00 shënon përfundimin e procesit të votimit për 61 bashkitë në të gjithë vendin. Procesi që prej mëngjesit ka qenë i qetë, me disa incidente të vogla, ndërkohë që edhe pjesëmarrja e qytetarëve ka qenë e ulët.

18:46
Basha për ‘Al Jazeera’: Shqiptarët të shokuar nga mos-reagimi i ndërkombëtarëve

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dhënë një intervistë për ‘Al Jazeera’, ku thekson se shqiptarët janë të shokuar nga mos-reagimi i komunitetit ndërkombëtar për lidhjet e kryeministrit Edi Rama me krimin e organizuar që, sipas tij, janë tashmë të provuara.

18:42
PD denoncon: Në Burrel mbyllet dera pa përfunduar votimet

Sipas PD në Burrel është mbyllur dera e shkollës Ilia Qiqi, pa përfunduar ende votimet.

16:44
Në Pogradec dhe Elbasan emigrantët vijnë për Zgjedhjet Vendore

Ditën e sotme shumë emigrantë janë kthyer duke lënë punët e tyre, sepse i shohin shumë të rëndësishme këto zgjedhje.

16:43
PD: KQZ gënjen. Pjesmarrja 10% deri në orën 15:00 pasdite

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve lidhur me pjesëmarrjen në votime.

16:10
Pjesëmarrja në zgjedhje/ KQZ jep të dhënat për votuesit deri në 15:00

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka dhënë shifra të tjera të përditësuara për votimin deri në këto momente.

15:20
Vota e 30 qershorit/ Top Channel, transmetim maratonë – LIVE

Sot në Shqipëri mbahen zgjedhjet vendore për 61 kryetarët e bashkive. Në këto 30 vite këto janë zgjedhjet e para ku opozita më e madhe në vend nuk merr pjesë.

15:05
Vota për Tiranën/ Mesazhet e Erjon Veliajt dhe Arben Skenderit

Kandidati i Socialistëve për Tiranën Erjon Veliaj dhe ai i Bindjes Demokratike Demokratike, Arben Skenderi.