Abuzimet me fondet e BE/ Pasi u vetëdorëzua në Rinas, paraqitet në SPAK bashkëpunëtori i Ilir Beqajt

11/07/2024 10:03

Gazmend Haxhia, i akuzuar nga SPAK si bashkëpunëtor i ish-ministrit në pranga, Ilir Beqaj në dosjen e shpërdorimit të fondeve të BE-së, është paraqitur ditën e sotme në ambientet e gjykatës.

Ai u fut në SPAK bashkë me avokatin e tij për tu njohur me masën e sigurisë, pasi ndaj tij është vendosur masa ‘arrest shtëpie’ në lidhje me dosjen SASPAC.

Gazmend Haxhia u ndalua mesditën e 8 korrikut nga policia sapo zbriti nga avioni në aeroportin e Rinasit. Avokati i tij Henrik Ligori tha se Haxhia u vetëdorëzua dhe njoftoi prokuroren e çështjes se do ndërpriste vizitën në Kinë për tu përballur me drejtësinë.

Top Channel