2.5 mln lekë për një kemp verbërie, “Fiks Fare” zbuloi skemën! Policia nis hetimin për sekserin në Lushnjë

10/07/2024 12:33

Policia ka nisur hetimet për 58-vjeçarin Loli Nushi nga Lushnja, pasi një denoncuese tregoi rastin e saj në “Fiks Fare”, ku sekseri siguronte ndihmë ekonomike kemp, në këmbim të pagesës, pasi sipas saj kishte njohje me mjekët. 

Emisioni Fiks Fare zbërtheu skemën, ku për të përfituar kempin nga komisioni duhet të paguash 250 mijë lekë. 200 mijë për anëtarët e komisionit dhe 50 mijë i do mjekja dhe sekseri.

Njoftimi i policisë

Në lidhje me rastin e transmetuar në emisionin investigativ “Fiks Fare”, në Top Channel, për një shtetas që iu premtonte qytetarëve se do t’i siguronte ndihmë ekonomike (KMCAP), në këmbim të pagesës, që varionte nga 50 000 deri në 200 000 lekë të rinj, ju bëjmë me dije se:

Specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare të DVP Fier kanë kryer veprimet hetimore dhe procedurale për rastin. Në vijim, materialet u referuan në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin që shfaqet në video, L. N., 58 vjeç, banues në fshatin Zhelizhamë, Lushnjë, për veprat penale “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, dhe “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Vijojnë hetimet për të identifikuar dhe nxjerrë përpara përgjegjësisë ligjore, shtetasit e tjerë të përfshirë në këtë rast.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier falënderon dhe fton mediat e qytetarët, që të denoncojnë rastet e paligjshmërive në çdo formë të shfaqjes së tyre, në numrin 112, duke iu garantuar anonimat të plotë dhe reagim të menjëhershëm.

Top Channel