Propozimi i PS për deputetët me 7 mijë vota, reagon ashpër Murrizi: PD të dalë hapur kundër këtij pazari të ndyrë, nëse bashkoni votat…

08/07/2024 18:24

Nga Myslim Murrizi

PD duhet të distancohet publikisht nga propozimi i Ramës, nëpërmjet këtyre deputeteve palaço që përdoren prej shume kohesh si prezervativ shumëpërdorimsh, për qëllime të ndyra.

Po shoh një propozim të pështirë nga një grup spurdhjakesh deputetë të PS për të rivendosur përsëri herësin tek zgjedhja e deputetëve, por jo me 10 mijë vota por 7 mijë vota

Ndërkohë që vendimi Nr 28 datë 30 qershor 2021, i Gjykatës Kushtetuese thotë qartë që herësi është anti-kushtetues, sepse në Nenin nr 64, të Kushtetutës, pika nr 3, paragrafi i fundit thotë qartë që: votimit parapëlqyes duhet t’i nënshtrohen jo me pak se 2/3 e listës së kandidatëve për deputet. Pra listat janë të hapura detyrimisht jo më pak se 2/3/. Kjo nuk pengon asnjë parti politike që t’i mbajë 100% listat e hapura, përveç partisë së Ramës që mund të mbaj mbyllur spurdhjakët që kanë firmosur dhe hajdutët që shkojnë dy herë në javë tek SPAK-u.

Po kur është anti kushtetues herësi 10 mijë vota, pse mendoni ju qelbësira, politikanë bastardë se herësi 7 mijë vota qenka kushtetues??

Nëse deputetët e PD dhe të opozitës do të pranojnë këtë propozim qelbësirash, që me të gjitha gjasat Rama nuk do ti vendos më në liste për deputet shumicën e tyre, atëherë janë njëlloj qelbësira deputetë që për një karrige të qelbur të tyre duan të qelbin të gjithë demokratët dhe PD.

E nëse jeni njëlloj qelbësira që për të ruajtur mendrën tuaj të fëlliqur në parlament, atëherë pse mendoni që qytetaret duhet të votojnë për qelbësira por me emra të ndryshëm e surrat, shpirt, karakter e moral të njëjtë siç ngjajnë palaçot?????

Nëse deputetët e PD dhe të opozitës bëhen pjesë e këtij propozimi fundërrinash, që i urdhëron Rama si zagar të firmosin çfarë pëlqen Rama, atëherë bëheni edhe ju njëlloj zagar të pështirë të Ramës dhe ku ndryshoni që ta kuptojnë qytetarët që nuk jeni njëlloj?????

PD duhet të distancohet publikisht nga propozimi i Ramës nëpërmjet këtyre deputeteve palaço që përdoren prej shume kohesh si prezervativ shumëpërdorimsh për qëllime të ndyra.

PD duhet të deklarojë publikisht që nuk i qëndron pazarit të ndyrë të 21 prillit 2008 dhe që nuk është pjesë e qelbësirave politike në parlament, e jashtë tij për të shmangur zgjedhjen me vote nga qytetarët

PD e ka detyrim për të rikthyer votën, garën dhe moralin e dinjitetin e kujtdo që kërkon të jetë përfaqësues i qytetarëve.

Dënglat për mender “primare” brenda vetes për të përçarë demokratët nëse dakortësohet me herësin antikushtetues të fundërrinave që duan të mbrojnë veten nga SPAK-u, tua shesin vetëm klounëve, debilave dhe servilëve që lëpijnë çdo gjë që ju thotë padrino për një karrige të dhjerë pushteti.

Nëse mendojnë që të gjithë jemi njëlloj e nuk marrim vesh, nuk kuptojmë apo nuk jua dimë pisllëqet e flirtit me pushtetin për tender dhe kulla e male hale në mes të Tiranës, gaboheni aq shumë sa do fëlliqeni shumë keq në zgjedhjet e 2025.

Shqipëria është vend i vogël dhe çdo gjë merret vesh shpejt, mjafton të pish tre kafe e të takosh pak njerëz.

Kush i mendon qytetarët dhe shqiptarët budallenj, është kokrra e idiotit për vete, sepse shqiptaret jua dine vilat dhe pronat e vendosura me vjedhje e pazar qensh mes njëri tjetrit kudo ku jeni komshinj me njëri-tjetrin nga rezidencat pas TEG-ut, e Kodra e Diellit në Tiranë, tek vilat në Lalëz e Palas dhe pallatet gradaçela 50-60-70 kate, kudo në zonat më të lakmuara në Tiranë.

Nëse do të bashkoni edhe votat bashkë në këtë histeri qenërie të përbashkët për të shkelur përsëri Kushtetutën siç bëtë në 2008 dhe 2020, atëherë përgjegjësin e dështimit, të humbjes nga mosbesimi dhe të vrasjes së shpresës që opozita është ndryshe, nuk keni kujt tja faturoni më se Luli nuk ekziston dhe Luljetat që flinin apo bënin kafe në vilën e tij tani kanë ndryshuar “ partner”

Ftoj çdo deputet, politikan, parti politike të majtë të qendrës apo të djathtë, ojf, ojq, shqrcv dhe çdo zë publik që të reagoj nëse nuk i përket kësaj tufe të zgjebosur zagarësh ordinerë që prej vitit 2008 dhe katër pale zgjedhje rresht i fshihen votës se qytetarëve si qen të pshurrur, të reagojnë fort.

Nëse kjo do të miratohet në Parlament si një gjellë qensh që ju pëlqen të gjithë tufës së qenve politik, ftoj çdo subjekt politik që të bashkohen bashkë për ta goditur përsëri në Gjykatën Kushtetuese, pavarësisht se mund të mërziten një grusht bythecësh e spurdhjakësh politik që më shumë se demokracia nëpërmjet votës duan pasuri e pushtet nëpërmjet pazareve si qen të së njëjtës tufë por me emra të ndryshëm dhe lehin si fundërrina për rrotacion. Në pushtet vihet me votë dhe iket me votë jo me rrotë.

Ndaj rrotacioni është term i artikuluar nga disa rrota në politikë që meqenëse janë rrokullisur vetë prehër me prehër mendojnë që mund të ngjajmë të gjithë.

Nuk do të ketë turp, pabesi dhe shitje më të madhe të sovranitetit të votës së shqiptarëve, nëse deputetet e PD dhe opozitës bëhen shërbëtorë të rëndomtë dhe vemje për të votuar një pisllëk që qelb erë miniera kilometra të rilindjes së Ramës.

Nëse ndodh do ta “ shijoni” shumë shpejt “shijen” e gjellës që mund të gatuani së bashku.

Top Channel