Beleri i drejtohet Gjykatës, kërkon ngrirje të dekretit të Presidentit Begaj për zgjedhjet ne 4 gusht në Himarë: Do padis kreun e shtetit

08/07/2024 15:33

Presidenti ka shpallur 4 gushtin si ditën kur qytetarët e Himarës do tu drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur  kryebashkiakun e Himarës, por Dhionisis Fredi Beleri këmbëngul se mandati i tij është ende i vlefshëm.

Ndaj dhe kërkon që gjykata të marrë masë të përkohshme dhe të pezullojë dekretin e presidentit .  me argumentin se nga vendimi i KQZ që i hoqi mandatin, Beleri pretendon se ka 30 ditë kohë ta kundërshtojë e për rrjedhojë nuk duhet të ishte shpallur dekreti.

Duke paralajmëruar se do padisë presidentin, Beleri hodhi hapin e parë në gjykatën administrative, me kërkesën për të marrë një sigurimi me qëllim bllokimin e efekteve  të dekretit derisa çështja të zgjidhet në themel. Kjo kërkesë e tij në gjykatën administrative do të thotë se ndërkohë nuk duhet  të regjistohet asnjë subjekt politik dhe asnjë kandidat për garën e më tej të mos ketë as fushatë elektorale përderisa çështja është e pazgjidhur gjyqësisht.

Në kërkesën për sigurim padie që duhet të shqyrtohet brenda një kohe të shkurtër nga administrativja,  Beleri deklaron se dekreti është shpallur ditën e premte mbas orës 16:00.

Beleri i tregon gjykatës intenerarin e kryebashkiakëve  që morën stafetën gjatë 14 muajve burgosje të kryetarit të zgjedhur.

Duke nisur me Jorgo Goro që përfundoi i arrestuar, Blerina Balën që u dorëhoq dhe së fundmi Arqile Bollanon, i cili  sipas Belerit po drejton bashkinë e Himarës duke i hequr të drejtën kandidatit që u votua në 2023 .

Për këtë shkak duke kundërshtuar dekretin e presidentit Beleri shkruan në kërkesë se duhet pezulluar deri ën shqyrtimin në themel të padisë që paralajmëron se do ta hapë ndaj presidentit.

Kjo kërkesë e Belerit , ku presidenti i republikës është në cilësinë e personit të tretë vjen në të njëjtën kohë kur ai i ka kërkuar burgjeve që ti japin leje, për të marrë pjesë fizikisht nga data 15 korrik deri në 20 korrik në mbledhjen e eurodeputeteve në Parlamentin Europian.

Top Channel