Raundi i dytë i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Francë, qytetarët u drejtohen qendrave të votimit

07/07/2024 08:15

Votuesit po shkojnë drejt qendrave të votimit në të gjithë Francën për raundin e dytë të zgjedhjeve të parakohshme të thirrura nga Presidenti Emmanuel Macron, i cili rrezikon të humbasë një pjesë të aleatëve të tij qendrorë në parlament dhe të detyrohet të shohë tre vitet e mbetura të mandatit të tij presidencial në një partneritet të vështirë me të djathtën ekstreme.

Pasi mori drejtimin në raundin e parë të votimit të dielën e kaluar, Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë (RN) – i udhëhequr nga 28-vjeçari Jordan Bardella nën syrin vigjilent të Marine Le Pen, është më afër pushtetit se kurrë, sipas CNN.

RN, dikur tabu e politikës anti-emigrante të së cilës i është dhënë një fytyrë e freskët dhe më e pranueshme nga Bardella, fitoi 33% të votave popullore në raundin e parë.

Koalicioni i sapoformuar i krahut të majtë, Fronti i Ri Popullor (NFP), doli i dyti me 28%, ndërsa aleanca e Macron u rendit e treta me 21%.

Por perspektiva e një qeverie të ekstremit të djathtë, e cila do të ishte e para e Francës që nga regjimi kolaboracionist Vichy gjatë Luftës së Dytë Botërore ka nxitur Ansamblin dhe NFP-në në veprim.

Pas një jave negociatash politike, qindra kandidatë u larguan në vende të veçanta në përpjekje për t’i mohuar RN një shumicë absolute.

Votimi filloi në orën 8 të mëngjesit me orën lokale (02:00 ET), pasi Franca filloi procesin e zgjedhjes së 577 anëtarëve të Asamblesë së saj Kombëtare, në të cilën nevojiten 289 vende që një parti të ketë një shumicë absolute. Në parlamentin në largim, aleanca e Macron kishte vetëm 250 vende, dhe kështu kishte nevojë për mbështetje nga partitë e tjera për të miratuar ligje.

Top Channel