“Olena Zelenska bleu modelin e fundit të Bugattit në Paris”, si videoja e rreme u përhap me shpejtësi në rrjet! Analiza e CNN: Fushatë dezinformimi nga Rusia

03/07/2024 09:39

Një video e rreme që tregonte se gruaja e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky kishte blerë një makinë luksoze kur çifti udhëtoi drejt Parisit muajin e kaluar, mund pjesë e një rrjeti dezinformimi të lidhur me Rusinë, sipas analizave dhe ekspertëve të dezinformimit të CNN.

Në  videon e krijuar nga Inteligjenca Artificiale duket një punonjës i Bugattit në Paris që pretendon se Olena Zelenska bleu modelin e ri Bugatti Tourbillon, për 4.5 milionë euro më 7 qershor.

Sipas Clément Briens, një studiues në kompaninë e sigurisë kibernetike Recorded Future, klipi ka disa shenja që vërtetojnë se pamjet janë të rreme, nga prerjet në video te theksi i çuditshëm dhe lëvizjet buzës e gojës. Megjithatë, videoja grumbulloi rreth 18 milionë shikime në 24 orë në “X”, ku u ripostua nga ndikues pro-rus.

Bugatti tha në një deklaratë të martën se përfaqësia e saj në Paris, ku operon Autofficina Parigi, një kompani e Car Lovers Group, ishte viktimë e disa veprave penale dhe “denoncoi këtë fushatë dezinformimi”.

“Një shitës i supozuar që pretendonte se i përkiste Grupit të Dashamirëve të Makinave publikoi një video në rrjetet sociale në të cilën tregoi se përfaqësia e Bugatti Paris i shiti një automjet çiftit presidencial ukrainas”, thuhet në deklaratën e Bugatti, duke shtuar se grupi “mohon me forcë ekzistencën e transaksionit dhe rrjedhimisht, ekzistencën e faturës”.

“Detajet ligjore të detyrueshme nuk figurojnë në faturë, çmimi i automjetit është gjithashtu i gabuar, çmimi i opsioneve dhe përshkrimet e tyre janë të pasakta dhe jokonsistente, grafika është e vjetëruar dhe Grupi i Dashuruesve të Makinave nuk do ta kishte lejuar kurrë një gjë të tillë. një dokument që do të lëshohet”, shtohet në deklaratë.

Grupi tha gjithashtu se ka ndërmarrë veprime ligjore “duke paraqitur një kallëzim penal për falsifikim, përdorim falsifikimesh, uzurpim të identitetit dhe shpifje”, por nuk specifikoi se ndaj kujt është paraqitur ankesa.

Videoja e ka origjinën nga një faqe interneti në gjuhën frënge, Verite Cachee France, përmbajtja e së cilës duket se është gjeneruar nga AI nga mediat franceze. Analiza e CNN tregon se Verite Cachee u krijua së fundmi, më 22 qershor 2024, dhe disa nga faqet e tij kanë ende kërkesa për të krijuar artikuj të rremë në krye të artikullit. CNN, thekson se nuk është në gjendje të gjejë një kontakt për faqen e internetit.

Target i publikimeve janë lexuesit politikë në Evropë, me qëllim që të dëmtojë mbështetjen e brendshme politike për Ukrainën dhe të minojë liderët evropianë që mbështesin Ukrainën, siç është presidenti francez Emmanuel Macron, sipas analistëve.

Top Channel