Fiks Fare/ Historia e 29-vjeçarit që punoi në shtëpi bari në Angli, por s’e paguan: Nuk i denoncoj dot, kanë lidhje me …

02/07/2024 20:40

I riu që punoi në shtëpi bari në Angli rrëfen historinë e tij në Fiks Fare.

Si shkoi në Angli me kamion, eksperiencën si kultivues hashashi dhe rikthimin në Shqipëri i papaguar për punën e bërë.

Emisioni Fiks Fare solli dëshminë e një të riu nga Dibra i cili ka kërkuar ndihmën e emisionit investigativ, pasi nuk është paguar për punën e bërë në një shtëpi bari në Angli.

E. M 29 vjeç, thotë se udhëtoi për në Angli me kamion. Pasi qëndroi 1 muaj në Belgjikë derisa gjeti mënyrën për të udhëtuar.

“Unë shkova në Angli me kamion, kam harxhuar 30 mijë euro, as ato para nuk kam kthyer , sepse për punën e bërë në shtëpi bari nuk u pagova” tregon ai.

Sipas të riut puna e tij ishte kultivimi i narkotikëve dhe qëndrimi në atë shtëpi ku kultivoheshin gjatë gjithë kohës.

Ai thotë se punoi për një kushuririn e tij, i cili do merrte 75 përqind të fitimit, ndërkohë denoncuesit do i jepte 25 përqind.

Në dëshminë e tij për gazetarët e Fiksit denocuesi thotë se u kthye nga Anglia pas këmbënguljes së dajës dhe mamas së tij, pasi ai kishte filluar të kishte frikë brenda ambientit ku kultivohej bima e hashashit. “U ktheva se më ktheu mami me dajën, pasi u kisha treguar se kam frikë gjatë punës , por më thanë se i kishin ata paratë, kisha pa marrë gati 40 mijë paund dhe ndaj pranova të kthehesha pa likujduar” thotë E.

I pyetur se përse nuk ka shkuar ta denoncojë personin që nuk po i jep paratë ai thotë nuk e bëj sepse e di që ata kanë lidhje me një të fortë në Dibër dhe nuk kam besim te policia.

I riu i dëshpëruar thotë se nuk do kthehej më kurrë në Angli dhe as të punonte në shtëpi bari madje ai sot ka arritur në pikën që nuk beson më as të ëmën dhe dajën. Në audio të vëna në dispozicion për Fiksin, e ëma pranon se lekët ja ka borxh kushuriri i saj dhe po ashtu daja tregon se njëherë i tha se i ka ai paratë dhe më vonë ja ka mohuar.

Gazetarët e Fiksit kanë sjell një bisedë me mamanë e të riut e cila shprehet e shqetësuar për situatën e të birit, madje ajo u thotë gazetarëve të Fiksit se është gati të shkojë të denoncojë kushëririn që nuk e pagoi djalin për punën e bërë. Ndërkohë tregon se e kanë ditur që djali i tyre punonte në shtëpi bari.

“Ne e dinim që punon në shtëpi bari, e dimë edhe që ai ja ka borxh sepse na e ka pranuar edhe ne në fillim , por ai tani është në Spanjë dhe nuk kemi ku e gjejmë, kam menduar të shkoj dhe unë në komisariat t’i bëj një denoncim” thotë mamaja e denoncuesit.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel