Dha deklarata të rreme për zgjedhjet e vitit 2020 në SHBA, “fund i hidhur” për këshilltarin e Donald Trump! I hiqet e drejta për të ushtruar detyrën

02/07/2024 17:45

Ish-kryebashkiaku i New York-ut dhe këshilltarit të Donald Trump, Rudy Giuliani, tashmë i është pezulluar licenca, pas akuzave për deklarimet e rrema në zgjedhjet e vitit 2020 në SHBA.

Rudy Giuliani nuk ka të drejtë të ushtrojë profesionin e tij pasi dha deklarata të rreme mbi rezultatet e zgjedhjeve.

Një gjykatë apeli në New York mori vendimin këtë të martë.

“Giuliani do të përjashtohet nga praktika e ligjit, në fuqi menjëherë dhe deri në vendimin e mëtejshëm të kësaj gjykate, dhe emri i tij do të hiqej nga lista e avokatëve dhe këshilltarëve të ligjit në shtetin e New York-ut”, njoftoi Associated Press, duke cituar gjykatën.

Në maj, ai u pezullua gjithashtu nga stacioni radiofonik i New Yorkut WABC për përdorimin e emisionit të tij për të deklaruar se Trump humbi zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 për shkak të mashtrimit të supozuar elektoral.

Në një intervistë me New York Times , miliarderi John Catsimatidis, pronari republikan i WABC, tha se Giuliani ishte “paralajmëruar” të mos diskutonte gënjeshtra për zgjedhjet e 2020.

“Ne nuk do të flasim për gabimet e zgjedhjeve të nëntorit 2020. E kemi paralajmëruar një herë. E paralajmëruam dy herë. Dhe unë marr një mesazh prej tij mbrëmë, dhe unë marr një mesazh nga ai këtë mëngjes që ai refuzon të mos flasë për të… Kështu që ai nuk më la asnjë mundësi. Unë e pezullova atë”, tha Catsimatidis.

Megjithë problemet ligjore, Giuliani ka thënë se nuk i vjen keq për rolin e tij në përpjekjen për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020.

Muajin e kaluar pasi postoi lidhjen në çështjen e elektorëve të rremë në Arizona kundër tij, Giuliani tha se nuk pendohet për veprimet e tij.

“Jam shumë, shumë krenar për këtë”, tha Giuliani sipas “The Guardian”, ndërsa po largohej nga gjykata e shtetit.

Giuliani është deklaruar i pafajshëm për akuzat penale për presionin e raportuar ndaj ligjvënësve të Arizonës dhe bordit të mbikëqyrësve të qarkut Maricopa për të ndryshuar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të shtetit 2020. Giuliani u tha gjithashtu zgjedhësve republikanë të Arizonës që të votojnë për Trump.

Top Channel