Hap i guximshëm! Administrata Biden po konsideron vendosjen e kontraktorëve ushtarakë amerikanë në Ukrainë

27/06/2024 12:26

Katër zyrtarë amerikanë thanë për CNN se qeveria do të ndihmojë ushtrinë ukrainase të mirëmbajë dhe të riparojë sistemet e armëve që vetë SHBA i ka ofruar.

Ky do të ishte një tjetër ndryshim i rëndësishëm në politikën e jashtë të administratës Biden, pasi SHBA-ja po kërkon mënyra për t’i dhënë ushtrisë së Ukrainës një dorë kundër Rusisë.

Megjithatë, nuk ka ende asnjë vendim të firmosur nga Presidenti Joe Biden, raporton CNN.

“Nuk kemi marrë asnjë vendim dhe çdo diskutim për këtë është i parakohshëm. Por, Presidenti është absolutisht i vendosur se nuk do të dërgojë trupa amerikane në Ukrainë”, tha një zyrtar i administratës.

Pasi të miratohet, ndryshimi ka të ngjarë të hyjë në fuqi këtë vit, thanë zyrtarët dhe do të lejojë Pentagonin të sigurojë kontrata për kompanitë amerikane për punë brenda Ukrainës për herë të parë që nga pushtimi i Rusisë në 2022. Zyrtarët thanë se shpresojnë se do të përshpejtojë mirëmbajtjen dhe riparimet e sistemeve të armëve që përdoren nga ushtria ukrainase.

Gjatë dy viteve të fundit, Biden ka këmbëngulur që të gjithë amerikanët, dhe veçanërisht trupat amerikane, të qëndrojnë larg vijave të frontit ukrainas. Shtëpia e Bardhë ka qenë e vendosur të kufizojë rrezikun për amerikanët dhe perceptimin, veçanërisht nga Rusia, se ushtria amerikane është e përfshirë në luftime atje.

Si rezultat, pajisjet ushtarake të ofruara nga SHBA që kanë pësuar dëme të konsiderueshme në luftime duhet të transportohen jashtë vendit në Poloni, Rumani ose vende të tjera të NATO-s për riparime, një proces që kërkon kohë. Trupat amerikane janë gjithashtu të disponueshme për të ndihmuar ukrainasit me mirëmbajtje dhe logjistikë më rutinë, por vetëm nga larg përmes video-chat.

Por, zyrtarët e administratës filluan t’i rishqyrtojnë këto kufizime gjatë muajve të fundit, pasi Rusia vazhdoi të fitonte në fushën e betejës dhe fondet e SHBA për Ukrainën ngecën në Kongres. Lejimi i kontraktorëve amerikanë me përvojë dhe të financuar nga qeveria amerikane në Ukrainë do të thotë se ata do të jenë në gjendje të ndihmojnë në rregullimin e pajisjeve të dëmtuara dhe me vlerë të lartë shumë më shpejt.

Diskutimet pasojnë një sërë vendimesh që SHBA ka marrë muajt e fundit për të ndihmuar Ukrainën të mposht rusët. Në fund të majit, Biden i dha Ukrainës lejen për të goditur objektivat brenda Rusisë, pranë kufirit me qytetin ukrainas Kharkiv, me armë amerikane, një kërkesë që SHBA-ja e kishte mohuar vazhdimisht në të kaluarën.

Top Channel