Vladimir Putin mbërrin në Korenë e Veriut nën masa të rrepta sigurie! Për herë të parë u shoqërua nga avioni luftarak

18/06/2024 19:54

Presidenti rus më në fund ka zbarkuar në kryeqytetin, Phenian, duke filluar zyrtarisht vizitën e tij të parë në Korenë e Veriut pas 24 vitesh.

Delegacioni i Putinit përfshin Ministrin e Mbrojtjes Andrei Belousov, Ministrin e Jashtëm Sergei Lavrov dhe krerët e agjencisë ruse të hapësirës, nën masa të rrepta sigurie.

Ai e vizitoi qytetin për herë të fundit në korrik 2000 në fillimin e karrierës së tij presidenciale. Vendi më pas drejtohej nga Kim Jong Il, i cili vdiq në vitin 2011 dhe u pasua nga djali i tij, Kim Jong Un.

Të dy liderët pritet të përdorin këtë udhëtim për të treguar lidhjet e forta midis Rusisë dhe Koresë së Veriut. Këshilltari politik i Putinit, Yuri Ushakov, ka sinjalizuar gjithashtu se të dy vendet mund të nënshkruajnë një partneritet sigurie.

Të paktën një avion luftarak shoqëroi avionin e Putinit kur ai fluturoi mbi Rusi për në qytetin lindor të Siberisë, Yakutsk. Ky është rasti i parë i raportuar i shoqëruar nga avionë ushtarakë brenda vendit, sipas gazetës investigative Agentstvo.

Avionët e Putinit më parë merrnin vetëm një shoqërim të armatosur gjatë vizitave të huaja.

Top Channel