Zjarri gjigant në tregun e rrobave në Shkodër, zjarrfikësit edhe sot në terren për shuarjen e plotë të flakëve

15/06/2024 09:56

Një zjarr i përmasave të mëdha përfshiu tregun e rrobave të përdorura pasditen e djeshme rreth orës 18:55 në lagjen “Ndoc Mazi” në Shkodër.

Zjarri nisi fillimisht brenda tregut, duke u përhapur në banesat që ndodheshin pranë duke djegur 5 prej tyre. 25 njësi tregtare u përfshinë nga zjarri, ku rrobat e përdorura ndihmuan në përhapjen e flakëve.

Forcat zjarrfikëse po vijojnë edhe gjatë ditës së sotme, punën për shuarjen e plotë të flakëve. Zjarri masiv është shuar, por ka ende vatra të vogla aktive, jo të rrezikshme.

Përveç tregut të shkrumbuar, nga flakët u përfshinë nga zjarri edhe pesë banesa të tjera, ku fatmirësisht nuk ka të lënduar në njerëz. Tregu në momentin që ra zjarri ishte mbyllur dhe kështu është shmangur tragjedia.

Ende nuk dihet shkaku i rënies së zjarrit që mori përmasa të frikshme, ndërsa u angazhuan të gjitha strukturat. Në terren shkuan 21 mjete zjarrfikëse të repartit të Shkodrës,  ku erdhën në ndihmë edhe forca nga Malësia e Madhe, Lezha, Ulqini dhe Tivari.

Në vendngjarje ndërhynë edhe 110 efektivë të forcave zjarrfikëse, 30 efektivë të Policisë Shkodër, 20 efektivë të repartit të FNSH, 3 autoambulanca me personel nga Spitali i Shkodrës, 110 punonjës të Bashkisë Shkodër si dhe 30 efektivë të Repartit Ushtarak Vau Dejës.

1 helikopter i ushtrisë ishte në vendngjarje për të shuar vatrën e zjarrit.

Top Channel