Shpërthen dhuna dhe përplasjet në Buenos Aires, shkak bëhen reformat e Presidentit Milei

13/06/2024 09:16

Senati i Argjentinës ka miratuar paketën e diskutueshme të reformës ekonomike të Presidentit Javier Milei, ku votimi u zhvillua mes përplasjeve të dhunshme që shpërthyen midis protestuesve dhe policisë jashtë Kongresit.

Demonstruesit në Buenos Aires, të cilët thonë se masat do të dëmtojnë miliona argjentinas, hodhën bomba me benzinë ​​dhe gurë, duke djegur makinat.

Një numër njerëzish u raportuan të plagosur, ku mediat lokale e përshkruajnë skenën e së mërkurës si një “fushë beteje”.

Reformat, që synojnë ringjalljen e ekonomisë në flamur të vendit, përfshijnë shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme ekonomike, shkurtimin e pensioneve dhe zvogëlimin e të drejtave të punës.

Milei, një ekonomist i krahut të djathtë, u zgjodh në mes të një krize të thellë ekonomike, të cilën ai ende po përpiqet ta frenojë pas gjashtë muajsh në detyrë.

Inflacioni vjetor aktualisht është afër 300%, ndërsa më shumë se gjysma e argjentinasve tani jetojnë në varfëri.

Masat “shokuese” të  Milei kundërshtohen nga partitë politike të majta, sindikatat dhe organizatat sociale.

Por mocioni, i cili fillimisht u barazua 36-36 në Senat, u miratua paraprakisht të mërkurën pasi kreu i dhomës, Zëvendës-Presidentja Victoria Villarruel, prishi barazimin.

“Për ata argjentinas që vuajnë, që presin, që nuk duan t’i shohin fëmijët e tyre të largohen nga vendi… vota ime është pozitive,” tha zonja Villaruel pas thyerjes së barazimit.

Projektligji me 328 artikuj tani do të shqyrtohet pikë për pikë përpara miratimit të tij të plotë të enjten. Më pas do të kthehet në dhomën e ulët për miratimin përfundimtar.

Përpara miratimit të projektligjit në Senat, protestuesit brohorisnin: “Vendi nuk është në shitje, vendi mbrohet”, ndërsa në një pankartë shkruhej: “si mundet një kryetar shteti ta urrejë shtetin?”

Përleshjet shpërthyen kur protestuesit u përpoqën të hynin në Kongres përmes gardheve, hidhnin gurë mbi oficerët që i spërkatën me piper.

Vëzhguesit dhe deputetët e opozitës thanë se dhjetëra demonstrues dhe një pjesë e vogël e deputetëve morën kujdes mjekësor. Të paktën pesë deputetë të opozitës në turmë u shtruan në spital, tha ligjvënësi Cecilia Moreau për agjencinë e lajmeve AFP.

Të paktën 20 oficerë policie u plagosën gjithashtu, thanë zyrtarët. Forcat e sigurisë thanë se arrestuan 15 persona.

“Ne nuk mund të besojmë se në Argjentinë ne po diskutojmë një ligj që do të na kthejë 100 vjet mbrapa,” tha Fabio Nunez, një avokat 55-vjeçar protestues, i cituar nga AFP.

Zyra e Presidentit Milei lëshoi ​​një deklaratë duke falënderuar forcat e sigurisë për shtypjen e atyre që i përshkroi si “terroristë” që tentonin të kryenin një grusht shteti.

“Ne do të ndryshojmë Argjentinën, do ta bëjmë atë vendin më liberal në botë”, tha Milei në një konferencë në Buenos Aires.

Projektligji shumë përçarës u miratua nga dhoma e ulët në prill, pasi iu bënë ndryshime të rëndësishme.

Top Channel