Konflikti Berisha-Basha për bravat e zyrave të partisë shfaqet edhe tek e djathta franceze, si po përleshen rivalët për paktin me Le Pen

13/06/2024 12:48

Éric Ciotti, lideri i partisë kryesore të djathtë të Francës, Les Républicains, është zotuar se do të qëndrojë në detyrën e tij pavarësisht se anëtarët kryesorë të partisë së tij votuan unanimisht për ta rrëzuar atë për aleancën e tij të propozuar me të djathtën ekstreme.

Ciotti besohej se ishte izoluar në zyrën e tij të mërkurën pasi mbylli anëtarët jashtë selisë së partisë së tij në Paris, mes një revolte masive mbi thirrjen e tij për një aleancë me Mitingun Kombëtar të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, sipas The Guardian.

Skenat e jashtëzakonshme jashtë zyrave të mbyllura i bënë jehonë rrëmujës që ka kapluar politikën franceze që kur Emmanuel Macron thirri zgjedhjet e parakohshme të dielën në përpjekje për të kundërshtuar ngritjen e së djathtës ekstreme.

Figura të larta nga “Les Républicains” mbërritën në selinë e partisë të mërkurën, ku kishin planifikuar të mbanin një takim për të rrëzuar Ciottin, duke thënë se njoftimi i tij të martën për një aleancë me Le Pen ishte një tradhti ndaj vlerave të tyre. Megjithatë, ata e gjetën ndërtesën të mbyllur.

Ciotti postoi në X se ai kishte mbyllur dyert “pas marrjes së kërcënimeve” dhe se ai duhej “të garantonte sigurinë e stafit”.

“Për më tepër, nuk ka pasur kurrë ndonjë takim të planifikuar në Shtab këtë pasdite,” shkroi ai.

Aurélien Pradié, një anëtar i lartë i partisë, u tha gazetarëve jashtë dyerve të mbyllura: “Ne jetojmë në një demokraci. Njerëz që mbyllen në zyrën e tyre dhe thonë “Unë nuk do të dal kurrë” – kjo nuk është e mundur.”

Pradié tha se Ciotti “nuk ishte më president [i partisë] që nga momenti i dytë që mori këtë vendim të çmendur”, duke iu referuar aleancës së propozuar me “Mitingun Kombëtar”.

“Ne do ta heqim atë nga zyra e trashëgimtarëve të gjeneralit de Gaulle nëse duhet,” tha Pradié, duke shtuar: “Ne nuk jemi në botën normale këtu, thjesht nuk është e mundur. Ka francezë që punojnë kaq shumë, që çdo ditë shpresojnë të besojnë në demokraci dhe shohin këtë spektakël të të çmendurve. Mjaftueshëm është mjaftueshëm.”

I pyetur se si figurat e partisë do ta largonin Ciottin, ai tha se do t’i kërkonin Jordan Bardella, presidentit të Tubimit Kombëtar të Le Pen, t’i kërkonte Ciottit të largohej nga zyra. Një tjetër deputet i Les Républicains tha me shaka se do të thërrisnin brigadën e zjarrfikësve.

Anëtarët e partisë u larguan me nxitim për të mbajtur një takim diku tjetër në përpjekje për të shkarkuar Ciottin, gjë që Ciotti tha se nuk ishte e mundur sipas statuteve të partisë. Ata pritej të mbanin një konferencë shtypi jashtë ndërtesës së mbyllur më vonë të mërkurën pasdite.

“Ideja është që njëzëri të votohet për përjashtimin e tij,” u tha gazetarëve Vincent Jeanbrun, një zëdhënës i Les Républicains dhe një kryetar bashkie. “Éric Ciotti ka metodat e një diktatori. Ai është mbyllur në zyrën e tij. Ai e kaloi karrierën e tij duke cituar gjeneralin de Gaulle, por ajo që bëri dje ishte marrëveshja e Mynihut, duke iu referuar një marrëveshjeje qetësimi të arritur në vitin 1938 midis Gjermanisë naziste, Britanisë së Madhe, Francës dhe Italisë.

Valérie Pécresse, ish-kandidatja presidenciale e partisë dhe kreu i rajonit Île-de-France, jashtë Parisit, tha: “Nuk ka vend për tradhtarë, as për grumbuj të vegjël”.

Top Channel