Europa dhe Amerika shkak i përgjakjes në Ekuador! Autostrada e kokainës që sjell vdekje, shkatërrime, bomba dhe shkëmbime zjarri

13/06/2024 08:51

Një tabelë në hyrje të derës shkruante “Me qira” dhe dritat e shtëpisë ishin fikur.

Por ekipi i sulmit ishte i bindur se një grup anëtarësh të armatosur të bandës fshiheshin brenda duke tymosur. Ndërsa errësira mbuloi Guayaquil, qytetin më të madh të Ekuadorit, gjashtë kamionë me ushtarë dhe policë u ndalën përpara shtëpisë në dukje të zbrazët.

Disa goditën hyrjet e saj të përparme dhe anësore me deshtë çeliku, levë dhe grushte. Të tjerë u ngjitën lart në murin e saj të jashtëm.

Së shpejti paragjykimi i tyre u konfirmua. Një i dyshuar u hodh nga një dritare e katit të dytë dhe vrapoi mbi një çati të valëzuar. Ndërsa forcat e sigurisë më në fund sulmuan shtëpinë, një burrë i dytë u përplas përtokë brenda një dhomë gjumi.

Një i dyshuar i tretë u kap në katin e dhomës së ndenjes ndërsa skuadra e maskuar shkatërroi brendësinë e shtëpisë në kërkim të armëve të fshehura dhe drogës.

Pak minuta më vonë, një armë u gjet e fshehur brenda dhomës së gjumit së një vajze të vogël së bashku me një pistoletë dhe një tjetër automatik Mac-10 të prodhimit amerikan. Vajza u ul në tryezën e kuzhinës me nënën e saj, e cila ndihej ankth.

Skenat shqetësuese u shpalosën në janar, vetëm pak orë pasi presidenti i Ekuadorit, Daniel Noboa, u zotua se do të zhvillonte një “luftë” të palëkundur për të parandaluar që Ekuadori të shndërrohej në “një narko-shtet” . Dy personat e kapur dyshohet se ishin anëtarë të Los Águilas (Shqiponjat), një nga 22 bandat dhe grupet e krimit të organizuar që Noboa i akuzon se kanë kryer masakër në atë që deri vonë ishte një nga vendet më paqësore të Amerikës së Jugut.

Bastisja ishte një spektakël i pagabueshëm i Amerikës Latine: lloji i skenës që ka luajtur vitet e fundit nga Tijuana, në kufirin Meksiko-SHBA, në Rio de Zhaneiro, si pjesë e një beteje të përgjakshme dhe kryesisht të paefektshme kundër tregtisë së paligjshme të drogës. Por ishte gjithashtu një skenë e lidhur me qytetet evropiane mijëra milje larg, ku kërkesa në rritje për kokainë nga Amerika e Jugut ka ndihmuar që qytetet si Guayaquil të bëhen disa nga më të dhunshmet në Tokë.

Ekuadori nuk është një prodhues kokaine, kjo punë kryhet pothuajse tërësisht në tre vende të tjera të Amerikës së Jugut: Kolumbi, Peru dhe Bolivi. Por gjatë pesë viteve të fundit, portet e zhurmshme të Ekuadorit të Paqësorit janë bërë një pikë vendimtare e dërgesës për kontejnerët e mbushur me kokainë që kontrabandohen në SHBA dhe Evropë, duke e kthyer Ekuadorin në një ” autostradë kokaine “.

Bob Van den Berghe, nënkryetari i ekipit kufitar të pasagjerëve dhe ngarkesave në Zyrën e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin, thotë se njerëzit në Evropë duhet të zgjohen nga dhimbjet që po shkaktojnë në anën tjetër të botës.

“Nëse dikush po konsumon një gram kokainë duhet të jetë i vetëdijshëm se ajo nuk përfundon në treg ashtu. Ka një histori pas saj, e cila nuk është një histori shumë e bukur. Në fakt, mund të jetë edhe një histori mjaft e përgjakshme.”

Van den Berghe thotë se nga 220 ton kokainë të kapur vitin e kaluar nga autoritetet në Amerikën Latine dhe Karaibe, 84% ishte e destinuar për në Evropë dhe rreth 37% u gjet në Ekuador.

Rreth 45 ton po i drejtoheshin portit të Antëerpen, i cili vitet e fundit është kthyer në kryeqytetin evropian të kontrabandës së kokainës , ndërsa 40.5 tonë shkonte në Roterdam në Holandë, 38.5 ton në Hamburg në Gjermani dhe 34 ton në Valencia në Spanjë. “Këto janë katër portet kryesore,” thotë Van den Berghe, një ish-anëtar i policisë federale të Belgjikës, i cili trajnon policët dhe doganierët për të identifikuar “dërgesa me rrezik të lartë” përpara se të nisen për në Evropë. Rritja e konsumit të kokainës në Evropë, të cilën autoritetet belge e kanë quajtur “tsunami” , ka sjellë dhunë në disa nga qytetet portuale evropiane ku mbërrijnë dërgesa të tilla të paligjshme. Gjatë pesë viteve të fundit në Antëerp, ku një rekord 116 ton kokainë u kap në port vitin e kaluar, ka pasur të shtëna, zjarrvënie dhe shpërthime me bomba ndërsa grupet e krimit të organizuar luftojnë për kontroll.

Në shenjë të shqetësimit evropian në rritje mbi ndikimin e krimit të organizuar, kryebashkiakët e Antëerp-it, Hamburgut dhe Roterdamit udhëtuan së bashku në kryeqytetin e Ekuadorit, Quito, për të diskutuar luftën kundër krimit të lidhur me drogën.

“Problemi juaj është gjithashtu problemi ynë,” i tha Noboa , Bart De Wever, kryebashkiaku nacionalist i qytetit të dytë më të madh të Belgjikës, duke pranuar se përdorimi evropian i drogës ishte “në rrënjë të kriminalitetit” në Ekuador.

Pavarësisht të gjitha problemeve që trafikimi i drogës po shkakton në Evropë, dhuna që shkatërron rrugët e Guayaquil është padyshim më e keqe, pasi bandat si Los Águilas e luftojnë atë për kontrollin e rrugëve të kontrabandës. Vitet e fundit pothuajse nuk ka kaluar një ditë pa patur një trup të pajetë në rrugë.

Luis Chonillo, kryebashkiak i qytetit port fqinj, Durán, ka kaluar pothuajse një vit duke lëvizur midis shtëpive të sigurta pas një tentative për ta vrarë atë në ditën e inaugurimit të tij vitin e kaluar. “Sot ne po përballemi me një pandemi të dytë të madhe mbarëkombëtare – e cila quhet pasiguri”, thotë ai, duke folur nga një strehë në malet jashtë qytetit. Shkalla e vrasjeve në Ekuador pothuajse u dyfishua midis 2022 dhe 2023, kur më shumë se 8,000 vrasje e bënë atë vendin më të dhunshëm në Amerikën Qendrore dhe Jugore.

Glaeldys González, një ekspert i Grupit Ndërkombëtar të Krizave, thotë se vendndodhja shumë strategjike e Guayaquil – dhe lidhjet e gjata tregtare me Evropën – e kanë vendosur atë dhe provincën përreth Guayas në syrin e stuhisë së Ekuadorit. Të paktën gjashtë grupe kriminale kanë kaluar vitet e fundit duke luftuar për aksesin në portet e rajonit, nga të cilat dërgohen çdo vit dërgesa të mëdha bananesh në Evropë dhe bashkë me to edhe sasi të mëdha kokaine.

Ky pozicion strategjik ka tërhequr vëmendjen e dy prej karteleve më të fuqishme të Meksikës, Sinaloa dhe karteli i Gjeneratës së Re Jalisco, të cilët kanë bërë aleancë me partnerët ekuadorianë, përmes të cilëve ata po bëjnë një luftë prokure në rrugët e qyteteve si Guayaquil.

Grupi Sinaloan thuhet se ka hedhur peshën e tij pas një fraksioni ekuadorian të quajtur Los Choneros ndërsa karteli Jalisco thuhet se ka mbështetur një rival të quajtur Los Lobos (Ujqërit). Në prill, Noboa emëroi kreun e kartelit Sinaloa, Ismael “El Mayo” Zambada Garcia, si një nga objektivat kryesore ushtarake të luftës së tij kundër “narko-terroristëve”.

González thotë se është e paqartë se si do të reagonin bosët e kartelit meksikan ndaj goditjes së Noboas, Plan Phoenix, në të cilin më shumë se 18,000 njerëz janë arrestuar dhe rreth 5,000 armë janë sekuestruar, sipas shifrave të qeverisë . “Ne nuk e dimë nëse këto grupe meksikane do të duan ende të përfshihen [me partnerët e tyre ekuadorianë] sepse kjo padyshim ndikon në biznesin e tyre dhe ndikon në transportin detar, ndikon në rrjedhën e parave,” thotë González.

Tani për tani gjakderdhja vazhdon. Pas një qetësie në javët pasi Noboa shpalli gjendjen e jashtëzakonshme 90-ditore në janar, ka pasur një rritje të dhunës me shumë vrasje gjatë Pashkëve, duke përfshirë një masakër gjatë një loje volejbolli në Guayaquil, ku u vranë 10 persona .

Ndërsa ai viziton Socio Vivienda, një nga komunitetet e varfra të Guayaquil, i kontrolluar nga një tjetër objektiv i Noboa-s – lideri i bandës Los Tiguerones (Tigrat), me nofkën Komandanti Ëilly – një oficer policie lokal, Jorge Alexander Masache Novillo, 29 vjeç, nxit drogën evropiane përdoruesit të mendojnë për ndikimin e zakonit të tyre.

Top Channel