Një asteroid do të kalojë sot jashtëzakonisht shumë pranë Tokës, publikohen pamjet, ja mbi cilin shtet do të “fluturojë”

11/04/2024 18:42

Një asteroid i vogël do të kalojë shumë pranë Tokës sot. Rruga që ai do të përshkruajë do të jetë jashtëzakonisht afër Tokës, por pa asnjë mundësi përplasjeje.

Sipas agjencisë evropiane të hapësirës ESA, 2024 GJ2 është rreth 3 metra në madhësi dhe u zbulua të martën nga teleskopi Pan-STARRS 2 në Hawaii, SHBA.

Ai do të kalojë vetëm 12,320 km nga sipërfaqja e Tokës, sot më 11 prill në orën 18:31 UTC (20:31 CEST) mbi Australi, duke udhëtuar me 14.4 km/s.

Kjo është vetëm 3% e distancës midis Tokës dhe Hënës.

Top Channel