Rrahmani nuk mjafton, Barcelona eliminon Napolin/ Raya heroi i Arsenal, anglezët kalojnë Porton pas penalltive

12/03/2024 22:55

Barcelona kualifikohet për në fazën çerekfinale të Champions League me katalanasit që mposhtën në shtëpi Napolin me shifrat 3-1 ndërsa sfida e parë në Itali ishte mbyllur me rezultatin 1-1.

Katalanasit e nisën ndeshjen me shumë vrull duke realizuar dy herë brenda dy minutave (15 dhe 17).

Në minutën e 30, Napoli shkurtoi diferencat me anë të Amir Rrahmanit. Mbrojtësi gjeti golin e parë në Champions League pas një asisti të Politanos.

Në fraksionin e dytë, Napoli nuk ia doli të barazonte ndërsa nga ana tjetër, Barcelona gjeti edhe të tretin me anë të Lewandowskit.

Kështu, skuadra e Xavi Hernandez kalon për në fazën tjetër dhe pret të mësojë kundërshtarin pas shortit.

Arsenal pati nevojë për goditjet e penalltive për të festuar kualifikimin në çerekfinalen e Champions League ndaj Portos. Ashtu si edhe në Portugali, ndeshja në Londër u mbyll me rezultatin 1-0, me vendasit që e gjetën golin jë pjesën e parë me Leandro Trossard.

Por, pjesa e mbetur e takimit nuk dhuroi më gola dhe në Londër sdida iu drejtua kohës shtesë. Edhe aty nuk pati gola ndaj fituesi u desh të vendosej nga ruleta e penalltive. Këtu, lojtarët anglezë ishin më të qartë duke shënuar katër penallti ndërsa nga ana tjetër, miqtë gabuan në dy raste me portierin Raya që veshi kostumin e superheroit.

Në fund, tifozët në Emirates festuan një kualifikim shumë të rendësishëm për në çerekfinalet e Champions League, aty ku për kundërshtarin e radhës duhet të presin shortin./ Super Sport