Një numër i madh njerëzish i shpërfillin shenjat e hershme të kancerit, ankohen  te jo-profesionistët dhe shkojnë te mjeku vetëm kur çështja bëhet shumë serioze.

Njihni shenjat e para dhe kërkoni ndihmë në kohë, sepse onkologët shprehin shqetësimin se për shkak të një numri më të vogël të ekzaminimeve parandaluese dhe të rregullta për shkak të pandemisë, numri i të sëmurëve me kancer mund të rritet ndjeshëm.

Është e rëndësishme të mos injoroni simptoma të pazakonta, të reja dhe të pashpjegueshme. Edhe pse mund të shkaktohen edhe nga sëmundje më pak të rrezikshme, nëse vazhdojnë, ia vlen të kontrolloni gjendjen me mjekun.

Vështirësi në frymëmarrje dhe probleme me gëlltitjen

Një nga shenjat e para të kancerit të mushkërive, që pacientët e kujtojnë më vonë, është humbja e frymëmarrjes. Kanceri i tiroides gjithashtu mund të shkaktojë probleme me frymëmarrjen nëse gunga ose tumori shtyp trakenë. Çdo problem i frymëmarrjes që vazhdon është një arsye për të parë një mjek.

Problemet e gëlltitjes shoqërohen me kancerin e ezofagut dhe laringut dhe ndonjëherë është shenjë e kancerit të mushkërive. Ngjirja e zërit, një zë i ulët ose ndjenja e diçka që ju shtyp në fyt mund të jenë një shenjë e hershme e kancerit të tiroides.

Ethe dhe infeksione të shpeshta

Kjo mund të jetë një shenjë e leukemisë, një kancer i qelizave të gjakut që fillon në palcën e eshtrave. Leukemia bën që palca e eshtrave të prodhojë qeliza të bardha anormale, kështu që trupi nuk mund të luftojë më infeksionet. Mjekët shpesh e diagnostikojnë leukeminë vetëm pasi pacienti ankohet për ethe, dhimbje dhe simptoma të ngjashme me gripin që zgjasin për një kohë të gjatë.

Probleme me stomakun

Pa marrë parasysh se sa beninje tingëllon, dhimbja e stomakut shpëtoi jetën e disa njerëzve, sepse mjekët i dërguan me kohë për një ekografi dhe zbuluan se ata kishin një tumor të mëlçisë. Dhimbjet e stomakut ose problemet e shpeshta të stomakut mund të tregojnë gjithashtu kancerin e zorrës së trashë. Shumë pacientë me kancer të zorrëve kanë thënë se mjekët e tyre fillimisht menduan se kishin një ulcerë.

Dobësi dhe lodhje

“Unë vazhdimisht kisha nevojë të ulesha dhe një mbrëmje isha shumë i lodhur për të udhëtuar në shtëpi”, është një përshkrim i zakonshëm i gjendjes së pacientëve me leukemi.

Dobësia e përgjithshme dhe lodhja janë simptoma të llojeve të ndryshme të tumoreve, ndaj është e rëndësishme të vërehen edhe simptoma të tjera. Në çdo rast, nëse ndiheni të lodhur pa ndonjë arsye të dukshme, dhe gjumi më i gjatë nuk ju ndihmon të ndaloni lodhjen, bisedoni me mjekun tuaj.

Humbje peshe e pashpjegueshme

Nëse vëreni se kilogramët po shkrihen dhe nuk keni ndryshuar mënyrën se si ushqeheni apo ushtroni, duhet të pyesni veten pse ndodhi kjo. Humbja e peshës mund të jetë një simptomë e kancerit të zorrës së trashë dhe tumoreve të tjera të sistemit tretës. Gjithashtu tregon kancer që është përhapur në mëlçi, sepse ndikon në oreksin dhe aftësinë e trupit për të hequr papastërtitë.

Ndryshimet në thonjtë

Ndryshimet e pashpjegueshme në thonjtë mund të tregojnë forma të ndryshme të tumoreve. Një vijë ose pikë kafe ose e zezë mund të tregojë kancer të lëkurës. Një shfaqje e re e thonjve të lakuar mund të tregojë kancerin e mushkërive. Thonjtë e zbehtë ose të bardhë mund të tregojnë se mëlçia nuk funksionon siç duhet dhe ndonjëherë tregojnë kancer të mëlçisë.

“Acidi i stomakut” kronik dhe ndjenja e ngopur pas një vakti të vogël

Shenja më e zakonshme e hershme e kancerit të stomakut është dhimbja në pjesën e sipërme ose të mesme të barkut që i ngjan urthit. Përkeqësohet pas ngrënies. Është konfuze që simptoma zhduket pas marrjes së ilaçeve për urthin, gjë që çon në përfundimin e gabuar se është një problem i vogël.

Nëse keni sulme të shpeshta të acidit të stomakut dhe dhimbje stomaku, si dhe ndiheni të ngopur pas vakteve të vogla, shkoni te mjeku. Nëse keni ngrënë një picë të madhe, urthi është një reagim i mundshëm i stomakut, por nëse urthi shfaqet shpesh ose shoqëroheni me një dhimbje të vogël të vazhdueshme në gjoks pas ngrënies, shkoni te mjeku dhe kërkoni një test për kancerin e ezofagut.

Probleme me zorrët

Kapsllëku, diarreja ose ndryshime të tjera të jashtëqitjes mund të tregojnë kancer. Nëse zgjat më shumë se disa ditë dhe nuk ka asnjë arsye të dukshme (nuk keni grip ose helmim nga ushqimi), është koha për t’u shqetësuar.

Të sëmurët nga kanceri i zorrës së trashë shpesh raportojnë se kanë vënë re jashtëqitje më të shpeshta dhe një ndjenjë se nuk i kanë zbrazur plotësisht zorrët.

Një nga shenjat e para të kancerit të pankreasit është jashtëqitja e yndyrshme, e cila është e shpeshtë, më e madhe, më e zbehtë dhe ka një erë më të pakëndshme se normalja. Kjo është një shenjë se trupi juaj nuk po e përthith normalisht ushqimin.

Simptomat e kancerit që më së shpeshti injorohen nga gratë:

Gjinjtë e kuq, të dhimbshëm dhe të fryrë

Ndryshimet në thithka (lëkura, dhëmbëzimi ose përdredhja)

Ënjtje ose peshë jonormale (mund të tregojë kancer ovarian)

Ndjenja e ngopjes dhe humbja e oreksit

Të pazakonta të rënda dhe periudha të dhimbshme ose gjakderdhje ndërmjet periodave (mund të tregojë kancerin e mitrës).

Simptomat e kancerit që më së shpeshti injorohen nga meshkujt:

– Probleme me ereksionin (shenja e mundshme e kancerit të prostatës)

– Dhimbje dhe një ndjenje të rëndë në pjesën e poshtme të shpinës, ijëve, kofshëve ose barkut (një nga shenjat e kancerit të prostatës është dhimbja e vazhdueshme në këtë zonë)

– Ënjtje ose gungë testikulare (shenjë e mundshme e kancerit të testisit, zakonisht pa dhimbje)

– Një thithkë ose rrjedhja e dhimbshme me luspa nën të (burrat gjithashtu mund të kenë kancer të gjirit)

– Vështirësi në urinim ose disa ndryshime (kanceri i prostatës)

Top Channel