Forcat izraelite: Helikopterët tanë aktualisht po godasin territorin libanez

09/10/2023 16:44

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit në një deklaratë të shkurtër të hënën kanë njoftuar se helikopterët izraelit po godasin aktualisht territorin libanez. 

Megjithatë, nuk u dhanë detaje të mëtejshme.

Më herët, IDF tha se një “numër të dyshuarish të armatosur” që “u infiltruan” në Izrael nga Libani janë vrarë dhe se ushtarët e IDF po kontrollonin zonën.

Paqeruajtësit e Forcave të Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Liban, UNIFIL, raportuan shpërthime pranë Al-Boustan në Libanin jugperëndimor.

UNIFIL tha se shefi i misionit dhe komandanti i forcave, gjeneralmajor Aroldo Lázaro është në kontakt me palët e përfshira në konflikt, “duke u kërkuar atyre të ushtrojnë përmbajtje maksimale dhe të përdorin mekanizmat e ndërlidhjes dhe koordinimit të UNIFIL për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm dhe humbjen e jetëve”.

Komandanti i ushtrisë libaneze, gjenerali Joseph Aoun, u takua të hënën me gjeneralmajorin Aroldo Lázaro për të diskutuar situatën në kufirin jugor, tha ushtria libaneze.

Top Channel