Krimbi i gjallë gjendet në trurin e gruas australiane! Rasti i parë në botë, mjekët: Oh Zot kjo është e pabesueshme!

28/08/2023 16:54

Një grua 64-vjeçare kishte kohë që ankohej për harresën dhe depresionin përpara se mjekët të nxirrnin një krimb të rrumbullakët 8 cm që normalisht gjendet tek pitonët.

Ishte një ditë mjaft e rregullt në repartin për mjekun e sëmundjeve infektive të spitalit të Kanberrës, derisa u dëgjua britma e një mjeku neurokirurg i cili thirri kolegët për të parë gjënë më të çuditshme që kishte gjetur në trurin e një pacienti:

O Zot, nuk do ta besoni atë që sapo gjeta në trurin e kësaj zonje, dhe është i gjallë. dhe duke u përdredhur.”

Neurokirurgu, Dr Hari Priya Bandi, kishte nxjerrë një krimb parazitar 8 cm të gjatë nga pacientja e tij, një grua 64-vjeçare nga Uellsi, e cila u shtrua për herë të parë në spitalin lokal, në fund të janarit 2021 pasi pësoi tre javë dhimbje barku dhe diarre, e ndjekur nga një kollë e thatë e vazhdueshme, ethe dhe djersitje gjatë natës, raporton The Guardian.

Deri në vitin 2022, simptomat e saj përfshinin gjithashtu harresën dhe depresionin, duke nxitur një referim për shtrim në spitalin qendror të Kanberrës.

Një skanim  i trurit të saj zbuloi anomalitë që kërkonin operacion.

Por neurokirurgu sigurisht që nuk hyri brenda trurit të pacientes duke menduar se do të gjenin një krimb që përpëlitej,” tha Dr Sanjaya Senanayake drejtuese e repartit të sëmundjeve infektive.

Neurokirurgët rregullisht merren me infeksione në tru, por ky ishte një zbulim që ndodh një herë në karrierë. Askush nuk priste të gjente një krimb në trurin e një njeriu.”

Zbulimi befasues bëri që një ekip mjekësh të spitalit të mblidheshin shpejt për të zbuluar se çfarë lloj krimbi ishte dhe, më e rëndësishmja, të vendosnin për trajtimin e  mëtejshëm që pacienti mund të kërkonte.

Ne thjesht filluan të kërkonim që nga tekstet shkollore, dhe studime të ndryshme shkencore për të gjitha llojet e ndryshme të krimbave të rrumbullakët që mund të gjenden në trupin e njeriut dhe shkaktojnë sëmundje neurologjike,” tha Senanayake. Kërkimi i tyre ishte i pafrytshëm dhe ata kërkuan ndihmë nga ekspertët e jashtëm.

Canberra është një vend i vogël, kështu që ne dërguam krimbin, i cili ishte ende gjallë, direkt në laboratorin e një shkencëtari CSIRO, i cili ka shumë përvojë me parazitët,” tha Senanayake. “Ai sapo e pa krimin ulëriti: “O zot, ky është Ophidascaris robertsi “.

Krimi i nxjerrë nga truri i pacientes që u dërgua në laborator

 Ophidascaris robertsi është një krimb i rrumbullakët që zakonisht gjendet te pitonët. Pacientja e spitalit të Kanberrës shënon rastin e parë në botë të gjetjes së këtij paraziti te njerëzit.

Gruaja banon pranë një zone liqeni të banuar nga pitonët. Pavarësisht se nuk ka kontakt të drejtpërdrejtë me gjarprin, ajo shpesh mblidhte barëra, duke përfshirë zarzavate të egra që rriteshin rreth liqeni për t’i përdorur në gatim, tha Senanayake.

Mjekët dhe shkencëtarët supozojnë se një piton mund të ketë derdhur parazitin përmes feçeve të tij në bar. Ata besojnë se pacienti ndoshta është infektuar me parazitin direkt nga prekja e barit ose pasi ka ngrënë zarzavatet e egra.

Senanayake tha se pacientja duhej të trajtohej për larva të tjera që mund të kishin pushtuar pjesë të tjera të trupit të saj, siç është mëlçia. Por duke qenë se asnjë pacient nuk ishte trajtuar ndonjëherë për këtë parazit më parë, u tregua kujdes.

Disa medikamente për shembull mund të shkaktojnë inflamacion pasi larvat ngordhin. Një inflamacion mund të jetë i dëmshëm për organe të tilla si truri, kështu që ata gjithashtu kishin nevojë për të administruar medikamente për të luftuar çdo efekt anësor të rrezikshëm.

Ajo paciente ishte e varfër, por ishte kaq e guximshme dhe e mrekullueshme,” tha Senanayake. “Ju nuk do të dëshironit kurrsesi të ishit pacienti i parë në botë me një krimb të gjetur te pitonët dhe ne me të vërtetë i heqim kapelen asaj. Ajo ka qenë e mrekullueshme.”

Rasti është dokumentuar në edicionin e shtatorit të revistës Emerging Infectious Diseases .

Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tre të katërtat e sëmundjeve infektive të reja te njerëzit vijnë nga kafshët.

Senanayake tha se rasti i parë në botë theksoi rrezikun e sëmundjeve dhe infeksioneve që kalojnë nga kafshët te njerëzit, veçanërisht pasi njerëzit dhe kafshët fillojnë të jetojnë më ngushtë së bashku dhe habitatet mbivendosen më shumë.

Ka pasur rreth 30 infeksione të reja në botë në 30 vitet e fundit,” tha ai.

Nga infeksionet e reja globalisht, rreth 75% janë zoonotike, që do të thotë se ka pasur transmetim nga bota e kafshëve në botën njerëzore. Këtu përfshihen edhe koronaviruset.

Ky infeksion Ophidascaris nuk transmetohet mes njerëzve, kështu që rasti i këtij pacienti nuk do të shkaktojë një pandemi si Covid-19 ose Ebola. Megjithatë, gjarpri dhe paraziti gjenden në pjesë të tjera të botës, kështu që ka gjasa që raste të tjera të njihen në vitet e ardhshme në vende të tjera”.

Mjeku i sëmundjeve infektive Prof Peter Collignon, i cili nuk ishte i përfshirë në rastin e pacientit, tha se disa raste të sëmundjeve zoonotike mund të mos diagnostikohen kurrë nëse janë të rralla dhe mjekët nuk dinë se çfarë të kërkojnë.

Ndonjëherë, njerëzit vdesin pa u gjetur kurrë shkaku,” tha ai.

Ia vlen të tregoheni të kujdesshëm kur takoni kafshët dhe mjedisin, duke larë ushqimet tërësisht dhe duke gatuar ushqimin siç duhet, dhe duke mbajtur një mbrojtje si mëngë të gjata, në mënyrë që të mos pickoheni,” tha ai.

Top Channel