Ish- kryeministri i Tajlandës, Thaksin Shinawatra, i cili u kthye në vend pas 15 vitesh në mërgim, duhet të kalojë tetë vjet burg për tre dënime në mungesë, tha sot Gjykata e Lartë.

Miliarderi 74-vjeçar, i cili ishte në pushtet nga viti 2001 deri në 2006 para se të rrëzohej në një grusht shteti , do të arrestohet në Bangkok, tha gjykata e lartë e vendit në një deklaratë.

Thaksin bëri një paraqitje të shkurtër publike me anëtarët e familjes në një terminal avionësh privat në aeroportin Don Mueang të Bangkok , duke buzëqeshur dhe përshëndetur qindra mbështetës atje përpara se të dërgohej në një kolonë policie në Gjykatën e Lartë dhe më pas të dërgohej në burg.

Vajza e Thaksin, Patongtarn Shinawatra, konfirmoi se babai i saj kishte mbërritur shëndoshë e mirë dhe postoi foto në Facebook të Thaksin duke buzëqeshur me anëtarët e familjes, duke përfshirë shtatë nipërit e tij.

Dy vjet pasi u rrëzua nga një grusht shteti ushtarak, Thaksin është dënuar në mungesë për shpërdorim të pushtetit. Ushtria ishte akuzuar për korrupsion dhe pabesi ndaj monarkisë për ta rrëzuar atë, akuza që ai i mohon.

Top Channel