Situatë dramatike në Hawaii, ekipet e shpëtimit mund të gjejnë 10-20 viktima në ditë

15/08/2023 11:12

Ekipet e shpëtimit që kërkojnë nëpër shtëpi dhe automjetet e djegura në Hawai mund gjejnë 10 deri në 20 viktima në ditë, ka thënë guvernatori Josh Green.

Numri i të vdekurve nga zjarret tani ka arritur në 99, duke e bërë atë zjarrin më vdekjeprurës në SHBA në më shumë se një shekull, shkruan BBC.

Guvernatori Josh Green tha për CBS News se mund të duhen deri në 10 ditë për të mësuar numrin e saktë të vdekjeve, ndërsa numri i të zhdukurve tani është rreth 1,300.

Ai më vonë theksoi në një konferencë për shtyp se në 25% të zonës së prekur nga zjarri janë bërë kërkime për trupa, ndërsa pothuajse i gjithë qyteti i Lahaina është shkatërruar nga zjarri.

“Nuk ka asgjë për të parë përveç shkatërrimit të plotë”, tha Green për CBS, partneri i lajmeve në SHBA i BBC-së, të dielën.

Të gjithë banorët e Lahainas, 12,000 njerëz ndoshta shpëtuan ose vdiqën nga zjarri, shtoi ai.

Ai tha se ekipet ndoshta do të zbulojnë më shumë viktima dhe se do të duhej kohë për t’i identifikuar ato.

“Është e vështirë t’i identifikosh”, tha Green.

Zyrtarët thanë se 20 qen të trajnuar për të kërkuar kufoma ishin vendosur në ishull nga Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave (Fema).

“Ne kemi një zonë që është të paktën pesë milje katrorë dhe është plot me të dashurit tanë”, tha shefi i Policisë së Maui Jeff Pelletier në një konferencë për shtyp.

Të hënën, administratorja e “Fema” Deanne Criswell nuk pranoi të jepte një vlerësim të saktë se sa kohë do të zgjaste misioni i kërkimit, duke e quajtur situatën “jashtëzakonisht të rrezikshme”.

“Qentë nuk mund të punojnë shumë gjatë për shkak të temperaturave të nxehta”, tha zonja Criswell, duke marrë pjesë në konferencën e përditshme të shtypit të Shtëpisë së Bardhë nga distanca nga Hawai.

Top Channel