A është nxirja po aq e keqe për shëndetin tim sa edhe djegia nga dielli? A nuk është mirë të marrësh pak vitaminë D nga ekspozimi në diell? Këto janë pyetjet që gëlojnë në mendjen e personave të vetëdijshëm për rrezikshmërinë e ekspozimit të lëkurës në rrezet ultraviolet.

Edhe pse normat e nxirjes në ambiente të brendshme kanë rënë në Shtetet e Bashkuara, shumë njerëz ende përpiqen të nxihen jashtë. Sipas një analize të Institutit Kombëtar të Kancerit të të dhënave nga Anketa Kombëtare e Intervistës së Shëndetit 2020, rreth 39 përqind e grave dhe 29 përqind e burrave në Shtetet e Bashkuara kishin kërkuar qëllimisht një nxirje në natyrë vitin e kaluar.

Megjithatë, ndërsa lëkura e bronzizuar mund të mos lëndohet ose të zhvishet si djegia nga dielli, ajo ende nuk është e sigurt, thonë ekspertët për New York Times të cilës Top Channel i referohet. “Nëse lëkura juaj do të mund të fliste, do të thoshte, ‘Oh!’ nga dhimbja kur ju nxiheni,” tha Dr. Maral Skelsey, një dermatologe në Universitetin Georgetown.

Në fakt, tha ajo, lëkura bronzohet pikërisht sepse është lënduar – pigmentimi shtesë është përpjekja e lëkurës për t’u mbrojtur nga dëmtimet e mëtejshme.

Marrja e rrezeve mund të çojë në kancer të lëkurës dhe shumë më tepër

Djegiet nga dielli kanë qenë prej kohësh të lidhura me një rrezik të shtuar për kancer të lëkurës, por marrja e rrezeve rrit gjithashtu rrezikun, tha Dr. Patricia Farris, një dermatologe në Metairie, Louisiana.

Rrezet dhe djegiet nga dielli shkaktohen nga ekspozimi ndaj dy llojeve të rrezeve ultravjollcë të emetuara nga dielli. Rrezet ultraviolet B shkaktojnë djegie nga dielli, dhe rrezet ultravjollcë A depërtojnë më thellë dhe nxisin nxirje. Të dy llojet e rrezeve UV mund të shkaktojnë mutacione të ADN-së që rrisin rrezikun e kancerit, tha Dr. Farris.

“Kur marrja e rrezeve në ambiente të mbyllura u bë modë, ata shtynë narrativën se nxirja mund të bëhet në mënyrë të sigurt për sa kohë që nuk digjesh,” tha ajo. “Pothuajse menjëherë, dermatologët filluan të shihnin pacientë gjithnjë e më të rinj me kancer të lëkurës dhe veçanërisht melanoma.”

Rrezatimi UVA e dëmton lëkurën edhe në mënyra të tjera, tha Dr. Min Deng, një dermatologe me MedStar Health në Chevy Chase, Maryland. “Ka një mjedis të tërë pasojash molekulare,” tha ajo. Përveç dëmtimit të drejtpërdrejtë të ADN-së, Deng thotë se rrezatimi UVA shtyp sistemin imunitar në mënyra që rrisin rrezikun për kancer.

Gjithashtu plakon lëkurën; Rrezet UVA janë të përfshira në “zbërthimin e molekulave të kolagjenit dhe elastinës dhe duke shkaktuar rrudha, njolla kafe dhe lëkurë të gërryer”, tha Dr. Farris.

Po vitamina D?

Edhe pse është e rëndësishme të merrni mjaftueshëm vitaminë D – të rriturit e moshës 19 deri në 70 vjeç duhet të synojnë të marrin 600 njësi ndërkombëtare (IU) të vitaminës D në ditë – edhe pse njerëzit shpesh kanë keqkuptime se si ta marrin atë më mirë, thanë ekspertët.

Vitamina D sintetizohet në lëkurë pas ekspozimit ndaj rrezeve UVB të diellit. Shumica e të rriturve me lëkurë më të hapur zakonisht mund të marrin mjaftueshëm vitaminë D pasi kalojnë deri në 10 minuta jashtë në mesditë gjatë muajve të pranverës dhe verës, ka zbuluar hulumtimi.

Studimet sugjerojnë gjithashtu se kremi kundër diellit nuk dëmton ndjeshëm aftësinë e trupit për të prodhuar vitaminë D nga ekspozimi ndaj dritës së diellit, tha Dr. Farris.

Nëse keni lëkurë më të errët, trupi juaj mund të mos jetë në gjendje të sintetizojë aq shumë vitaminë D nga rrezet e diellit, kështu që është më e sigurt ta merrni atë nga ushqime si salmoni, të verdhat e vezëve, qumështi dhe lëngjet e fortifikuara, si dhe suplementet, tha Dr. Skelsey.

Të rriturit e moshuar gjithashtu kanë më shumë vështirësi në sintetizimin e vitaminës D krahasuar me të rinjtë, tha Dr. Skelsey. Pra, sa më e vjetër të jeni, aq më shumë do të dëshironi të konsideroni të hani ushqime të pasura me vitaminë D ose të merrni suplemente.

Si të qëndroni të sigurt në diell

Për të mbrojtur më mirë lëkurën tuaj nga rrezet UVA dhe UVB, përdorni një krem ​​kundër diellit që është etiketuar “spektër i gjerë”, tha Dr. Skelsey; Akademia Amerikane e Dermatologjisë rekomandon SPF 30.

Për njerëzit me nuanca më të errëta të lëkurës, Dr. Deng këshillon përdorimin e kremrave të lyer me minerale, sepse oksidi i hekurit që ato përmbajnë mbron lëkurën nga gjatësitë e tjera të valëve të dritës që mund të kontribuojnë në hiperpigmentim dhe çrregullime të tjera të zakonshme me lëkurën më të errët.

“Pacientët me tone më të thella të lëkurës ende mund të marrin djegie nga dielli dhe të zhvillojnë kancer të lëkurës”, tha Dr. Deng.

Shumica e njerëzve në mënyrë të trishtueshme nuk aplikojnë krem ​​kundër diellit, tha Dr. Deng. “Ata aplikojnë vetëm rreth një të katërtën e trashësisë që duhet të aplikojnë,” tha ajo.

Për të marrë mbulimin e duhur, aplikoni rreth 28 gram, ose një gotë, krem ​​kundër diellit mbi të gjithë lëkurën e ekspozuar. Nëse përdorni një llak, ajo rekomandoi që të spërkatni vetëm disa centimetra nga lëkura dhe më pas ta fërkoni me duart tuaja.

Shumica e njerëzve gjithashtu nuk e riaplikojnë kremin kundër diellit pothuajse aq sa duhet, tha Dr. Deng. Nëse jeni duke notuar, duke u spërkatur me ujë ose duke djersitur, duhet ta riaplikoni çdo orë, edhe nëse është një krem ​​kundër diellit i papërshkueshëm nga uji, tha ajo. Nëse nuk jeni duke u lagur, duhet ta riaplikoni çdo dy orë.

AAD rekomandon gjithashtu veshje mbrojtëse nga dielli me UPF, ose faktorin mbrojtës ultravjollcë, në etiketë. “Rrobat mbrojtëse nga dielli, kapele, çadrat e plazhit, syzet e diellit, xhamat e lyer të makinës janë të gjitha të dobishme”, tha Dr. Skelsey.

Top Channel