Shitet palltoja e Elvis Presley/ E veshi në fund të jetës, kapi shifrën 128 mijë paund në ankand

10/08/2023 15:33

Një pallto e punuar me porosi e veshur nga Elvis Presley është shitur për më shumë se 120,000 paund në ankand.

Veshja prej lëkure dhe vizon, e veshur nga Elvis Presley gjatë vitit të fundit të jetës së tij, doli nën çekiç. Ajo u ble për 128,000 paund nga një koleksionist amerikan.

Drejtuesi i ankandit Henry Aldridge kishte thënë më parë se ata prisnin që pallto të arrinte rreth 15,000 £.

Elvis Presley ia dha veshjen, e cila është 120 cm e gjatë, vëllait të të fejuarës së tij Ginger Alden para vdekjes së tij në 1977.

Shorti u shoqërua me një letër autenticiteti nga Rosemary Alden Starkey, e cila është motra e Ginger Alden.

Drejtuesi i ankandit Andreë Aldridge tha: “Për mua ai përmbledh magjepsjen e Vegasit të viteve 1970.  Një unazë në formë bufi ari, gjithashtu në pronësi të Elvis Presley, u shit për 14,000 £.

Shtëpia e ankandeve kishte thënë më parë se ata e blenë pallton nga një klient që e kishte blerë veshjen gjatë një ankandi vjetor të Elvis Presley të mbajtur në shtëpinë e mëparshme të këngëtarit në Graceland.

I njohur si “Mbreti i Rock and Roll”, Elvis Presley konsiderohet si një nga figurat kulturore më të rëndësishme të shekullit të 20-të. Interpretimet energjike të këngëve të Presley-t dhe stili i performancës provokuese, gjatë një epoke transformuese në marrëdhëniet racore, e çuan atë drejt suksesit të madh dhe polemikave fillestare.

Top Channel