Lisa Marie Presley, fëmija i vetëm i legjendës së rock ‘n’ roll-it, Elvis, vdiq nga një çrregullim i zorrëve, ka thënë zyra e ekzaminuesit mjekësor të Qarkut të Los Anxhelosit.

CCregullimi ishte rezultat i ngjitjeve të shkaktuara nga operacioni për humbje peshe që ajo iu nënshtrua disa vite më parë.

Presley, gjithashtu një këngëtare, vdiq pasi u dërgua me urgjencë në një spital në Kaliforni më 12 janar. Ajo ishte 54 vjeç.

Dalja e saj e fundit publike ishte dy ditë para vdekjes, në Golden Globes.

Në kohën e vdekjes së Presley-t, zyrtarët lokalë thanë se ndihma e parë ishin dërguar në shtëpinë e saj në Calabasas, ku e gjetën atë në arrest kardiak.

Elvis Presley me gruan e tij Priscilla Beaulieu Presley dhe vajzën e tyre 4 ditëshe Lisa Marie Presley më 5 shkurt 1968 në Memphis, Tennessee
Elvis dhe Priscilla Presley me Lisa Marie vetëm katër ditëshe në 1968

Të enjten, zyra e ekspertizës mjekësore vendosi se ajo vdiq për shkaqe natyrale dhe tha se arresti kardiak ishte shkaktuar nga një “obstruksion i zorrës së hollë”.

Kjo ndodh kur zorra e hollë bllokohet, ndonjëherë si pasojë e kancerit të zorrës së trashë, mjekimeve ose bllokimeve që formohen pas operacioneve.

Në rastin e Presley-t, raporti zbuloi se kjo ishte shkaktuar nga operacioni për humbje peshe, i njohur si kirurgji bariatrike, të cilit ajo iu nënshtrua disa vite më parë.

“Ky është një ndërlikim afatgjatë i njohur i këtij lloji të operacionit,” vuri në dukje raporti i ekspertit mjekësor.

Dr Angelique Campen, një mjeke e dhomës së urgjencës në Qendrën Mjekësore Providence Saint Joseph në Burbank, Kaliforni, i tha partnerit amerikan të BBC-së, CBS, se vdekjet nga pengesat e zorrëve të vogla janë të rralla.

Në shumë raste, pacientët në raste të tilla përjetojnë dhimbje të konsiderueshme dhe ndoshta do të shtrohen në spital.

Presley, një këngëtare dhe kompozitore, u varros përfundimisht pranë djalit të saj Benjamin Keough, i cili vrau veten në vitin 2020.

Pas vdekjes së saj, nëna e saj, Priscilla Presley, ngriti një sfidë ligjore për vlefshmërinë e testamentit, duke argumentuar se ajo nuk ishte në dijeni të një ndryshimi të vitit 2016 që e kishte rrëzuar atë si një administruese e besuar që mbikëqyrte pasurinë e Lisa Marie.

Ylli i popit Michael Jackson dhe nusja e tij Lisa Marie Presley-Jackson mbajnë njëri-tjetrin për duar jashtë Spitalit të Fëmijëve Heim Pal, ku ata shpërndanë lodra në Budapest, Hungari, 6 gusht 1994
Lisa Marie ishte e martuar me Michael Jackson në vitet 1990

E lindur në vitin 1968, Lisa Marie Presley ndoqi hapat e babait të saj si muzikante dhe publikoi tre albume gjatë karrierës së saj.

Ajo ishte gjithashtu e njohur për katër martesa të profilit të lartë, me Keough, yllin e popit Michael Jackson, aktorin Nicolas Cage dhe muzikantin Michael Lockwood.

Top Channel