Foto/ Ndërtesa me pasqyrë që zhduket në shkretëtirë, ja si duket ajo nga brenda

23/06/2023 21:26

Maraya në Arabinë Saudite është ndërtesa më e madhe e mbuluar me pasqyrë në botë, dhe në periudha të caktuara të ditës struktura duket se avullohet në shkretëtirën përreth.

Ndërtesa – emri i së cilës do të thotë “pasqyrë” ose “reflektues” në arabisht – është një sallë koncertesh me 500 vende, qendër komunitare dhe hapësirë ​​eventesh që ka pritur shfaqje nga artistë si Alicia Keys, Andrea Bocelli, Enrique Iglesias dhe John Legend.

Por është gjithashtu një vepër arti më vete.

E vendosur përballë peizazhit dramatik të shkretëtirës në AlUla, vetëm 14 milje nga vendi arkitekturor epik në Hegra , Maraya ishte një bashkëpunim i përbashkët midis firmës italiane të dizajnit Giò Forma Studio dhe Black Engineering.

“Ne me të vërtetë besojmë se nëse një ndërtesë nuk mund të konkurrojë me peizazhin, ajo duhet ta përmirësojë atë,” thotë Florian Boje, arkitekti i Maraya, për CNN për hapin e tij fillestar.

Ai vazhdon: “Ne patëm fatin të vizitonim vendin dhe u prekëm thellësisht nga peizazhi natyror dhe kulturor, kështu që kur paraqitëm dizajnin tonë, gjëja e parë që shkruam ishte ‘Asgjë e dukshme nuk duhet të ndërtohet këtu, kështu që nëse vërtet duhet të jetë një kub pasqyre e heshtur.’”

Rezultati, i cili zgjati gjashtë muaj nga koncepti deri në dorëzim dhe vetëm 76 ditë ndërtimi, u zbulua në vitin 2019.

Giò Forma Studio punoi me kompaninë me bazë në SHBA Guardian Glass për të krijuar Guardian UltraMirror, një produkt veshje me porosi që u krijua për të marrë parasysh klimën e ngrohtë dhe me diell të Arabisë Saudite.

Në total, janë 9,740 panele që veshin ndërtesën.

Brendësia e sallës së koncerteve Maraya.

Nxehtësia e fortë mund të shkaktojë oksidimin e xhamit, kështu që ekipi zhvilloi një shtresë të veçantë për xhamin Maraya që do të ishte në gjendje t’i rezistonte stuhive të rërës, luhatjeve të mëdha të temperaturës dhe sfidave të tjera të motit të përditshëm që mund të ndodhin në shkretëtirë.

Salla e Koncerteve Maraya, e vendosur në shkretëtirën AlUla.

Botuesi francez i librave të artit Assouline botoi një seri titujsh që shfaqin arkeologjinë dhe arkitekturën saudite. Ekspozuesi i artit pamor DesertX është ngritur dy herë në AlUla, duke sjellë artistë nga e gjithë bota për të krijuar vepra specifike për sitin.

FOTO GALERI
1/7

Top Channel