Gjermania premton përmbushjen e objektivit të NATO-s: Mbulojmë shpenzime prej 2%

22/06/2023 17:12

Kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi vendimin për të furnizuar NATO-n me elementë të nevojshëm ushtarak, e cila përfshin një financim prej 2% të Prodhimit të Brendshëm Bruto.

“Ne do të sigurojmë që të marrin pajisjet e saj nevojshme përmes financimeve efektive nga fondi special, por edhe duke shpenzuar dy për qind të Prodhimi I Brendshëm Bruto për mbrojtjen për herë të parë pas dekadash, duke filluar nga viti i ardhshëm”,tha Olaf Scholz.

Scholz i bëri thirrje presidentit turk Rechep Tayip Erdogan për të hapur rrugën e anëtarësimit të Suedisë në NATO.

“Jam plotësisht i bindur se Finlanda duhet të jetë përkrah ulur gjithashtu në tavolinën e samitit si një aleat i ri. Dhe i bëj thirrje presidentit të rizgjedhur turk Erdogan që tani të hapë rrugën për anëtarësimin e Suedisë”, shtoi më tej ai.

Kancelari gjerman u kërkoi liderëve të NATO-s që takohen në Vilnius në korrik që të fokusohen në rritjen e kapacitetit luftarak të Ukrainës gjatë kundërsulmit të saj të vazhdueshëm kundër Rusisë. Një pyetje kyçe që do të ngrihet në mbledhjen e 11-12 korrikut do të jetë marrëdhënia e ardhshme midis Ukrainës dhe NATO-s.

Top Channel