Verë e nxehtë në Britani/ Temperaturat arrijnë në 30 gradë, ka mungesë uji

16/06/2023 12:46

Moti i nxehtë parashikohet të vazhdojë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar edhe javën e ardhshme.

Met Office ka parashikuar temperatura në 20-të e larta, me disa zona që arrijnë në 30-të.

Në fillim të kësaj jave, Met Office zgjati paralajmërimin e saj të verdhë të nxehtësisë deri të hënën, ndërsa disa shkolla në East Sussex u mbyllën të enjten për shkak të mungesës së ujit.

Ai gjithashtu pason një valë të nxehti që goditi pjesë të Britanisë së Madhe, me temperatura që arritën 32.2C në Chertsey, Surrey, të shtunën – duke shënuar ditën më të nxehtë të vitit deri më tani.

Dan Stroud, zëdhënësi i Met Office, tha se kushtet do të bëhen “gjithnjë e më shumë të lagështa dhe të pakëndshme” gjatë fundjavës, veçanërisht në qytetet e brendshme.

Drejtori mjekësor kombëtar i NHS, profesor Sir Stephen Powis, shtoi: “Ne e dimë se moti i ngrohtë ka rritur kërkesën për shërbime dhe këtë javë kemi parë një nga ditët tona më të ngarkuara ndonjëherë në departamentet e A&E. Ndërsa kalojmë në atë që parashikohet të jetë një fundjavë shumë e ngrohtë, vapa dhe ndikimi i veprimit industrial do të vazhdojnë në të gjithë vendin.”

Top Channel