Ndihma humanitare nga Britania e Madhe mbërrin në Ukrainë

16/06/2023 19:11

Ndihma humanitare e dërguar nga Britania e Madhe ka mbërritur në Ukrainë, ka thënë shërbimi i gjendjes së jashtëzakonshme të vendit. 

Furnizimet do të përdoren për të ndihmuar njerëzit e prekur nga thyerja e digës Kakhovka javën e kaluar, e cila shkaktoi përmbytje në disa zona përgjatë lumit Dnipro dhe mijëra të largohen nga shtëpitë e tyre.

Midis ngarkesave ishin 11 varka me fryrje, një varkë metalike dhe shtatë filtra uji, tha autoriteti ukrainas.

“Faleminderit shumë për mbështetjen tuaj dhe ne e vlerësojmë ndihmën e komunitetit ndërkombëtar”, shtoi ai.

 

FOTO GALERI
1/6

Top Channel