Shefi i NATO-s: Luftime të ashpra përgjatë vijës së frontit në Ukrainë

15/06/2023 18:21

Zonat e vijës së frontit në Ukrainë po dëshmojnë “luftime të ashpra” pas nisjes së kundërofensivës së shumëpritur të Kievit, duke përdorur armë të furnizuara nga Perëndimi, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Duke folur për gazetarët në Bruksel sot, Stoltenberg tha se forcat ukrainase kishin arritur fitore të konsiderueshme.

Sipas Stoltenberg, ministrat e mbrojtjes dhe partnerët industrialë do të diskutojnë se si të rrisin më tej prodhimin e mbrojtjes.

Shefi i NATO-s vazhdoi duke thënë se standardi i përgjithshëm për vendet e NATO-s për të shpenzuar 2% të prodhimit të brendshëm bruto (PBB) për mbrojtjen ishte “nuk ishte një tavan, por një minimum për të investuar në sigurinë tonë të përbashkët”.

Top Channel