Ukraina nisi kundërofensivën ushtarake/ Shefi i NATO-s: Sa më shumë të fitojë, aq më e fortë në tryezën e negociatave

14/06/2023 17:31

Ukraina është ende në ditët e para të kundërofensivës së saj, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

Operacioni i shumëpritur filloi zyrtarisht në fund të javës së kaluar, me trupa të përfshira në luftime intensive përgjatë vijës së frontit.

Duke folur në një konferencë shtypi, Jens Stoltenberg tha: “Ne nuk e dimë nëse kjo do të jetë një pikë kthese në luftë… sa më shumë fitime të bëjë Ukraina, aq më e fortë do të jetë dora e tyre në tryezën e negociatave.”

Shefi i NATO-s bëri thirrje gjithashtu që aleanca ushtarake prej 31 anëtarësh të bëjë më shumë në drejtim të standardizimit të municioneve dhe pajisjeve.

“Që nga vjeshta e kaluar, ne kemi punuar se si të rrisim prodhimin e mbrojtjes. Standardizimi është një përgjegjësi thelbësore e NATO-s… ne duhet të bëjmë më shumë,” shtoi ai.

Top Channel