Spitalet dhe morgjet arrijnë kapacitetin në Indi, qindra udhëtarë të plagosur nga përplasja e trenave

05/06/2023 17:07

Të paktën 275 njerëz u vranë dhe më shumë se 1,000 të tjerë u plagosën pasi Coromandel Express u përplas me një tren mallrash të parkuar.

Tre ditë më vonë, familjet ende po përpiqen të gjejnë të dashurit e tyre, grumbujt e kufomave presin të identifikohen dhe spitalet po punojnë për të trajtuar një numër dërrmues të pasagjerëve të plagosur.

Morgjet në qytetin e Balasore kishin arritur më parë kapacitetin e plotë, duke nxitur zyrtarët të vendosnin disa prej trupave në korridoret e shkollave dhe një park biznesi për familjet që të identifikonin.

Për familjet që kanë udhëtuar në qytet, me dhimbje për të gjetur të dashurit e tyre, pritja ka qenë traumatike.

“Kam qenë në të gjitha spitalet dhe nuk kam gjetur asgjë,” tha Laluti Devi, e cila po kërkonte djalin e saj 22-vjeçar, për CNN, duke shtuar se tani ajo do të udhëtojë gati katër orë në jug në kryeqytetin e shtetit Bhubaneswar, në një përpjekje të dëshpëruar për të parë nëse ai u transportua në një morg atje.

Shumë prej të vdekurve janë të paprekur dhe autoritetet lokale po përpiqen të merren me shkallën e madhe të katastrofës.

Të dielën, qeveria e shtetit publikoi fotografitë e më shumë se 160 viktimave, shumë në gjendje të tmerrshme me lëndime të tmerrshme, në një përpjekje për të ndihmuar familjet të identifikojnë trupat.

Kjo i lë njerëzit të përballen me detyrën e mundimshme të lëvizjes së fotografive pas fotove të viktimave të dëmtuara, në rast se mund të takojnë të dashurin e tyre të zhdukur.

Një baba i shqetësuar mbërriti në një nga vendet e identifikimit pasi mori një foto në WhatsApp të djalit të tij të vdekur.

“Unë isha duke kërkuar për djalin tim që nga (e shtuna),” tha ai për median lokale Mojo TV, duke u thyer ndërsa tregoi me gisht foton. Djali i tij 23-vjeçar, një punëtor, po udhëtonte për në qytetin e Chennai për punën e tij, si shumë të tjerë në karrocë me të.

“Ky është djali im. Ky është djali im”, tha babai mes lotësh pasi identifikoi trupin e djalit të tij.

Diku tjetër, dy gra udhëtuan në disa vende, duke qarë nga ankthi ndërsa përpiqeshin të gjenin burrat e tyre të zhdukur.

Ministri i Hekurudhave të Indisë, Ashwini Vaishnaw tha se ishte “qëllimi” i tij për të siguruar që anëtarët e familjes të mund të gjenin të dashurit e tyre të zhdukur sa më shpejt të jetë e mundur.

“Përgjegjësia jonë nuk ka përfunduar ende,” tha ai.

Në spitalet lokale, mjekët po punonin gjatë gjithë kohës për të trajtuar pacientët e lënduar.

Në Balasore, një djalë 15-vjeçar ishte në mesin e qindra të mbijetuarve që mbërritën në Kolegjin Mjekësor Qeveritar për trajtim.

Laxminaranyan Dhal, një fermer 52-vjeçar që po udhëtonte i vetëm, tha se ai u kap në parmakët e trenit për të mbijetuar.

Sipas zyrtarëve të lartë të hekurudhave, Coromandel Express, një tren me shpejtësi të lartë që po udhëtonte nga Kolkata në Chennai, u devijua në një linjë lakore dhe u përplas në një tren mallrash të rëndë që ishte bosh në stacionin hekurudhor Bahanaga Bazar.

Vagonët e tij dolën nga shinat në rrugën e kundërt, ku u goditën nga një tren me shpejtësi të lartë, Howrah Express, i cili po udhëtonte nga Bangalore.

Shumë nga udhëtarët ishin punëtorë migrantë, rrugës për në Chennai, një metropol urban në shtetin më jugor indian të Tamil Nadu, ku vendet e punës janë më lirisht të disponueshme.

Të mbijetuarit kujtuan se kishin parë karroca të mbushura me njerëz, me udhëtarë, kur filloi të rrotullohej nga përplasja.

Anushuman Purohi, i cili ishte në klasën e parë dhe i ulur në fund të trenit, tha se pa shumë lëndime “të paimagjinueshme”.

“Kur hapëm derën, atëherë dëgjova vajtimin e njerëzimit, duke bërtitur nga dhimbja, duke bërtitur për ujë dhe duke bërtitur për ndihmë,” tha ai.

“Kishte shumë njerëz të shtrirë në shina, ata u plagosën, kishte gjak kudo, kishte kocka të thyera dhe ishte koha që ne të ndalonim së menduari për veten dhe të ndihmonim të lënduarit… Ishte kaos, ishte diçka që unë me të vërtetë nuk mund të përshkruaj… Pashë një kokë pa trup, pashë kafka të shtypura, pashë trupa të grimcuar plotësisht nga metali, ishte e tmerrshme.”

Në orët e vona të mbrëmjes, treni i parë rifilloi lëvizjen në seksionin e goditur.

Me financim të pamjaftueshëm dhe të mirëmbajtur keq

Zemërimi po rritet në Indi, tani kombi më i populluar në botë, duke ripërtërirë thirrjet për autoritetet që të përballen me çështjet e sigurisë në një sistem hekurudhor që transporton më shumë se 13 milionë pasagjerë çdo ditë.

Rrjeti i gjerë hekurudhor i Indisë është një nga më të mëdhenjtë në botë dhe i ndërtuar më shumë se 160 vjet më parë nën sundimin kolonial britanik. Sot, ajo drejton rreth 11,000 trena çdo ditë mbi 67,000 milje shina.

Një raport i vitit të kaluar nga auditori i përgjithshëm i Indisë, një zyrë e pavarur, zbuloi se shuma e shpenzuar për mirëmbajtjen e pistave po bie.

Infrastruktura e prishur përmendet shpesh si shkak për vonesat e trafikut dhe aksidentet e shumta të trenave në Indi. Dhe megjithëse statistikat e qeverisë tregojnë se aksidentet dhe daljet nga shinat kanë rënë në vitet e fundit, ato janë ende tragjikisht të zakonshme.

Më shumë se 16,000 njerëz u vranë në afro 18,000 aksidente hekurudhore në të gjithë vendin në vitin 2021, sipas shifrave të fundit nga Byroja Kombëtare e Regjistrimeve të Krimit. Gati 70% ishin për shkak të rënieve nga trenat dhe përplasjeve midis trenave dhe njerëzve në shina.

Në vitin 2005, të paktën 102 njerëz vdiqën kur një tren pasagjerësh doli nga shinat në shtetin jugor të Andhra Pradesh, teksa përpiqej të kalonte shinat e përmbytura. Në vitin 2011, dhjetëra u vranë kur një tren u hodh në shina në shtetin verior të Uttar Pradesh.

Në një tjetër incident famëkeq në vitin 2016, më shumë se 140 njerëz u vranë në një tjetër dalje nga shinat në Uttar Pradesh.

Ministri i Hekurudhave Vaishnaw tha se autoritetet i kanë kërkuar Byrosë Qendrore të Hetimit, agjencisë më të lartë të hetimit të Indisë, të hetojë përplasjen e së premtes.

Autoritetet kanë njoftuar kompensim prej rreth 1200 dollarë për familjet që kanë humbur të dashurit.

Por ndërsa ekipet vazhdojnë të hetojnë shkakun, asnjë shumë parash nuk mund të kompensojë humbjen shkatërruese të jetës.

Top Channel