Nis protesta në veri të Kosovës, KFOR-i siguron objektin e komunës në Zveçan

30/05/2023 09:36

Sikurse ishte paralajmëruar, serbët kanë nisur protestat në veri të Kosovës, duke kundërshtuar kështu prezencën e kryetarëve të rinj në ndërtesat komunale, si dhe tërheqjen e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga veriu.

Ndryshe nga dje, sot raportohet për një numër më të vogël protestuesish serbë, krahasuar me një ditë më parë.

Objektin e komunës dhe zonën përreth janë duke e siguruar ushtarë të KFOR-it.

Të pranishëm shihen edhe udhëheqësit e Listës Serbe, Goran Rakiq dhe Igor Simiq.

Ditën e djeshme, në këtë komunë pati përleshje mes protestuesve serbë dhe ushtarëve të KFOR-it, të cilat rezultuan me dhjetëra të plagosur në të dyja anët.

Top Channel