Tapeti ‘shampanjë’ në Oscar 2023/ Yjet që u veshën më bukur në Academy Awards 

13/03/2023 13:52

Nomimet e 95-ta të Akademisë u dominuan nga siluetat elegante me ngjyra të lehta.

Në thyerje të traditës, tapeti i kuq i Oscars në Teatrin Dolby të LA u kthye në ngjyrë shampanjë.

Midis një numri të madh fustanesh të bardhë ishin dizajni Valentino i Emily Blunt dhe fustani Chanel Couture pa rripa të Michelle Williams, i cili paraqiste një pamje të pastër të qëndisur me kristale.

Fituesja e çmimit për aktoren më të mirë Michelle Yeoh ofroi një nga pamjet më tërheqëse në një fustan të bardhë me pupla Dior. Diku tjetër, Sofia Carson mahniti me një fustan princeshe voluminoze nga Giambattista Valli, ndërsa fustani i sofistikuar i bardhë i Halle Berry Tamara Ralph shkëlqente me detaje lulesh të zbukuruara.

Burrat më aventurierë të mbrëmjes përqafuan edhe ngjyrat më të buta. Paul Mescal dhe Brian Tyree Henry ishin në mesin e disa yjeve që zgjodhën xhaketat krem ​​smoking. Ndërkohë, Harry Shum Jr. u shfaq me një kravatë të zezë në një xhaketë të bardhë nga Adeam – një markë e njohur zakonisht për veshjet e grave – që e plotësoi me një rrip të trashë pëlhure rreth belit.

Kishte edhe paraqitje me ngjyra. Hong Chau dhe Allison Williams dukeshin të shkëlqyera me nuanca të sofistikuara rozë, të veshur me fustane nga Prada dhe Giambattista Valli, respektivisht. Ndërkohë, Angela Bassett ishte mahnitëse me një fustan sirenë ultravjollcë nga Moschino dhe Cara Delevingne me një fustan dramatik të kuq të Elie Saab.

Dhe yjet nga industria e muzikës u shfaqën mahnitëse.  Lady Gaga veshi një fustan të tejdukshëm nga koleksioni Vjeshtë-Dimër 2023 i Versace, i cili debutoi në pistë vetëm tre ditë më parë, ndërsa Rihanna mahniti me një fustan lëkure Alaïa që theksonte barkun e saj.

Shihni më poshtë disa nga dukjet më të mira të tapetit të kuq.

 

Janelle Monáe mbërriti me një pamje të personalizuar Vera Wang me një fund të ndezur portokalli dhe bluzë të zhytur.

Janelle Monáe mbërriti me një pamje të personalizuar nga Vera Wang me një fund të ndezur portokalli dhe “crop-top” të zi.

Kostumi i leshit dhe mohair Prada i Riz Ahmed, nga koleksioni vjeshtë-dimër 2023 i labelit përmbante një detaj të pazakontë të jakës.

Kostumi i Prada i Riz Ahmed, nga koleksioni vjeshtë-dimër 2023 përmbante një detaj të pazakontë të jakës.

Michelle Williams, e nominuar për aktoren më të mirë, kishte veshur një fustan të bardhë me shkëlqim Chanel Couture dhe një choker me lidhje diamanti Tiffany & Co.

Michelle Williams, e nominuar për aktoren më të mirë, kishte veshur një fustan të bardhë me shkëlqim Chanel Couture dhe një varëse diamanti Tiffany & Co.

Sabrina Dhowre Elba, e fotografuar së bashku me bashkëshortin Idris Elba, ktheu kokën me një fustan të gjelbër të ndezur nga Stella McCartney.

Sabrina Dhowre Elba, e fotografuar së bashku me bashkëshortin Idris Elba, tërhoqi vëmendjen  me një fustan të gjelbër të ndezur nga Stella McCartney.

E nominuar për këngën më të mirë origjinale, Lady Gaga u shfaq me një fustan të zi, të sapodebutuar të Versace nga koleksioni i saj vjeshtë/dimër 2023.

E nominuar për këngën më të mirë origjinale, Lady Gaga u shfaq me një fustan të zi, të sapodebutuar të Versace nga koleksioni i saj vjeshtë/dimër 2023.

E nominuara për aktoren më të mirë, Cate Blanchett dukej elegante me një majë kadifeje asimetrike dhe një fund të gjatë saten nga Louis Vuitton. Ajo gjithashtu mbante vathë dhe unaza nga divizioni i bizhuterive të labelit.

E nominuara për aktoren më të mirë, Cate Blanchett dukej elegante me pjesën e sipërme plot shkëlqim asimetrike dhe një fund të gjatë saten nga Louis Vuitton. Ajo gjithashtu mbante vathë dhe unaza nga divizioni i bizhuterive të labelit.

Brian Tyree Henry, i nominuar për aktorin më të mirë në rol dytësor, kishte veshur një xhaketë të bardhë me dy krahë me zbukurime me lule.

Brian Tyree Henry, i nominuar për aktorin më të mirë në rol dytësor, kishte veshur një xhaketë të bardhë me zbukurime me lule.

E nominuara për aktoren më të mirë, Michelle Yeoh, ka kthyer kokën me një fustan ëndërrimtar të bardhë, të gjatë deri në dysheme nga Dior, shoqëruar me bizhuteri diamanti Moussaieff.

Fituesja e çmimit për aktoren më të mirë, Michelle Yeoh, u shfaq me një fustan ëndërrimtar të bardhë, të gjatë deri në dysheme nga Dior, shoqëruar me bizhuteri diamanti Moussaieff.

Paul Mescal ishte një nga disa burra që kishte veshur xhaketa krem ​​ose smoking me ngjyra të çelura.

Paul Mescal ishte një nga disa burra që kishte veshur xhaketa krem ​​ose smoking me ngjyra të çelura.

Në pritje të fëmijës së saj të dytë, Rihanna veshi një fustan të zi të tejdukshëm Alaïa që tregonte gungën e saj të foshnjës. Ylli, i cili është nominuar për këngën më të mirë origjinale, ka veshur edhe bizhuteri nga Moussaieff.

Në pritje të fëmijës së saj të dytë, Rihanna veshi një fustan të zi të tejdukshëm Alaïa që tregonte barkun e saj me foshnjen. Ylli, i cili ishte e nominuar për këngën më të mirë origjinale, ka veshur edhe bizhuteri nga Moussaieff.

Daniel Kwan mori pjesë me gruan e tij, regjisoren dhe animatoren Kirsten Lepore.Kostumi i Daniel Kwan ishte një dremitje e drejtpërdrejtë për një triko të veshur nga personazhi i Michelle Yeoh në "Everything Everywhere All at Once".

Daniel Kwan mori pjesë me gruan e tij, regjisoren dhe animatoren Kirsten Lepore. Kostumi i Daniel Kwan ishte për një triko të veshur nga personazhi i Michelle Yeoh në “Everything Everywhere All at Once”.

Nicole Kidman dukej elegante me një fustan të zi Armani Privé me një mëngë, me zbukurime me lule dhe një të çarë të lartë të kofshëve.

Nicole Kidman dukej elegante me një fustan të zi Armani Privé me një mëngë, me zbukurime me lule dhe një të çarë ku dukeshin këmbët.

Ke Huy Quan dukej më e lezetshme me smoking Giorgio Armani.

Ke Huy Quan dukej më i lezetshmi me kostumin smoking Giorgio Armani.

Salma Hayek dhe Pedro Pascal të veshura përkatësisht me Gucci dhe Zegna.

Salma Hayek dhe Pedro Pascal të veshura përkatësisht me Gucci dhe Zegna.

Halle Bailey kishte veshur një fustan princeshe në ngjyrë akuatike, Dolce & Gabbana me bizhuteri De Beers.

Halle Bailey kishte veshur një fustan princeshe Dolce & Gabbana me bizhuteri De Beers.

Emily Blunt ishte një pamje në të bardhë, e veshur me një fustan elegant Valentino, ndërsa Dwayne Johnson shkëlqeu me një kostum rozë baleti Dolce & Gabbana.

Emily Blunt ishte  e veshur me një fustan elegant Valentino, ndërsa Dwayne Johnson shkëlqeu me një kostum rozë baleti Dolce & Gabbana.

Me një prekje të glamurit të vjetër të Hollivudit, Jessica Chastain shkëlqeu me një fustan Gucci pa rripa.

Me një prekje të glamurit të vjetër të Hollivudit, Jessica Chastain shkëlqeu me një fustan Gucci pa rripa.

Ylli i "Black Panther: Wakanda Forever", Angela Bassett, i nominuar për aktoren më të mirë në rol dytësor, mbërriti me një fustan ultravjollcë të personalizuar nga Moschino.

Ylli i “Black Panther: Wakanda Forever”, Angela Bassett, e nominuar për aktoren më të mirë në rol dytësor, mbërriti me një fustan ultravjollcë të personalizuar nga Moschino.

I nominuari për aktorin më të mirë, Austin Butler e mbajti atë klasik me një kostum të zi Saint Laurent me dy krahë.

I nominuari për aktorin më të mirë, Austin Butler u shfaq klasik me një kostum të zi Saint Laurent.

Fustani i zbukuruar i Ana de Armas nga Louis Vuitton paraqiste një tren të zhurmshëm.

Fustani i zbukuruar i Ana de Armas nga Louis Vuitton.

Gjithashtu në të bardhë, Halle Berry veshi Tamara Ralph Couture me bizhuteri lulesh kristali rozë-ari në qafë dhe ijë.

Gjithashtu në të bardhë, Halle Berry veshi Tamara Ralph Couture me bizhuteri lulesh kristali rozë-ari në qafë dhe ijë.

Harry Shum Jr. kishte veshur një smoking nga Adeam - një etiketë e njohur zakonisht për veshjet e grave - që përmbante një xhaketë të bardhë dhe një rrip pëlhure në bel.

Harry Shum Jr. kishte veshur një kostum smoking nga Adeam – një markë e njohur zakonisht për veshjet e grave – që përmbante një xhaketë të bardhë dhe një rrip pëlhure në bel.

Stephanie Hsu u dallua me një fustan Valentino rozë, pa rripa, me një buzë flluskash.

Stephanie Hsu u dallua me një fustan Valentino rozë, pa rripa, të fryrë nga fundi.

Eva Longoria kishte veshur një numër krejt të bardhë me një dekolte të zhytur dhe choker të integruar nga koleksioni Pranverë-Verë 2023 i Zuhair Murad.

Eva Longoria kishte veshur një fustan krejt të bardhë dheaksesorë të integruar nga koleksioni Pranverë-Verë 2023 i Zuhair Murad.
Florence Pugh dukej mahnitëse në Valentino Couture dhe një gjerdan të deklaruar Tiffany & Co.
Florence Pugh dukej mahnitëse në Valentino Couture dhe një gjerdan të deklaruar Tiffany & Co.

Vanessa Hudgens me një fustan të zi Chanel me zbukurim të bardhë.Vanessa Hudgens kompletoi look-un e saj me artin e thonjve bardh e zi.

Vanessa Hudgens me një fustan të zi Chanel me detaje të bardha. Vanessa Hudgens kompletoi look-un e saj me artin e thonjve pasqyrë.

Sandra Oh mori pjesë e veshur me një fustan tërheqës me marigold nga koleksioni Pranverë-Verë 2023 i Giambattista Valli Haute Couture.

Sandra Oh mori pjesë e veshur me një fustan tërheqës me marigold nga koleksioni Pranverë-Verë 2023 i Giambattista Valli Haute Couture.

Ariana DeBose mbërriti në tapetin e kuq me një fustan të bardhë të ndritshëm Versace, me një dekolte të zhytur V dhe zbukurime argjendi.

Ariana DeBose mbërriti në tapetin e kuq me një fustan të bardhë të ndritshëm Versace, me një dekolte të zhytur V dhe zbukurime argjendi.

Cara Delevingne ka goditur tapetin me një fustan të kuq të mrekullueshëm të modës Elie Saab.

Cara Delevingne ka goditur tapetin me një fustan të kuq të mrekullueshëm të modës Elie Saab.

Allison Williams kishte veshur një fustan rozë joshës të zbukuruar me lule nga Giambattista Valli me mëngë të gjata dhe një tren kaskadë me pelerinë prej tyli.

Allison Williams kishte veshur një fustan rozë joshës të zbukuruar me lule nga Giambattista Valli me mëngë të gjata dhe me pelerinë prej tyli.

Jay Ellis me një smoking të zi me aplikim lulesh me rruaza nga Fendi.

Jay Ellis me një smoking të zi me aplikim lulesh me rruaza nga Fendi.

I nominuari për aktoren më të mirë në rol dytësor, Jamie Lee Curtis, shkëlqeu me një fustan me temina Dolce & Gabbana.

E nominuar për aktoren më të mirë në rol dytësor, Jamie Lee Curtis, shkëlqeu me një fustan me temina Dolce & Gabbana.

E verbuar në të bardhë, Sofia Carson kishte veshur një fustan voluminoz të personalizuar nga Giambattista Valli Haute Couture.

Verbuese në të bardhë, Sofia Carson kishte veshur një fustan voluminoz të personalizuar nga Giambattista Valli Haute Couture.

Malala Yousafzai shkëlqeu me një fustan me kapuç Ralph Lauren dhe një unazë me lule smeraldi nga Santi Jewels.

Malala Yousafzai shkëlqeu me një fustan me kapuç Ralph Lauren dhe një unazë me lule smeraldi nga Santi Jewels.

Ylli i "The Whale" Hong Chau bëri përshtypje me një fustan rozë saten Prada me një tren të zbukuruar.

Ylli i “The Whale” Hong Chau bëri përshtypje me një fustan rozë saten Prada me një bisht të zbukuruar.

Marlee Matlin kishte veshur një fustan të zi të Dolce & Gabbana deri në dysheme.

Marlee Matlin kishte veshur një fustan të zi të Dolce & Gabbana deri në dysheme.

Elizabeth Olsen kishte veshur një fustan të zi vezullues Givenchy nga koleksioni vjeshtë-dimër 2023 i markës.

Elizabeth Olsen kishte veshur një fustan të zi vezullues Givenchy nga koleksioni vjeshtë-dimër 2023 i markës.

Brendan Fraser, i nominuari për aktorin më të mirë kryesor për rolin e tij në "The Whale", kishte veshur një kostum Giorgio Armani të mbuluar me një kravatë.

Brendan Fraser fituesi për aktorin më të mirë kryesor për rolin e tij në “The Whale”, kishte veshur një kostum Giorgio Armani me një kravatë.

Ashley Graham, e dekoruar me bizhuteri nga Pandora, kishte veshur një fustan të zi me porosi nga Alberta Ferretti me prerje dhe një fund kristali të qëndisur.

Ashley Graham, e dekoruar me bizhuteri nga Pandora, kishte veshur një fustan të zi me porosi nga Alberta Ferretti me prerje dhe një fund kristali të qëndisur.

Winnie Harlow kishte veshur arkivën Armani Privé, duke mbërritur me një fustan të verdhë nga koleksioni i modës së pranverës 2005 të labelit.

Winnie Harlow kishte veshur arkivën Armani Privé, duke mbërritur me një fustan të verdhë nga koleksioni i modës së pranverës 2005 të labelit.

James Hong mbërriti i veshur me një nga aksesorët më të guximshëm të natës: një papion blu të stolisur me - në një lëvizje me kokë për "Everything Everywhere All at Once" - një palë sy të çuditshëm.

James Hong mbërriti i veshur me një nga aksesorët më të guximshëm të natës: një papion blu të stolisur me një palë sy të çuditshëm.

Fituesi i vitit të kaluar si aktori më i mirë në rol dytësor, Troy Kotsur kishte veshur një kostum ngjyrë vjollce të thellë, ndërsa gruaja Deanne Bray kishte veshur një fustan elegant deri në dysheme.

Fituesi i vitit të kaluar si aktori më i mirë në rol dytësor, Troy Kotsur kishte veshur një kostum ngjyrë vjollce të thellë, ndërsa gruaja Deanne Bray kishte veshur një fustan elegant deri në dysheme.

Fan Bingbing mbërriti me një fustan voluminoz Tony Ward Couture.

Fan Bingbing mbërriti me një fustan voluminoz Tony Ward Couture.

Harvey Guillen, i cili vuri në dukje se ai ishte aktori i parë mashkull me përmasa të mëdha që u vesh nga stilisti, vendosi një kthesë në kostumin tradicional me një xhaketë të ndezur dhe të zbukuruar nga Christian Siriano.

Harvey Guillen,  vendosi një kthesë në kostumin tradicional me një xhaketë të ndezur dhe të zbukuruar nga Christian Siriano.

Laverne Cox mbërriti me një fustan të personalizuar Vera Wang me një tren të rrjedhshëm bruz dhe doreza të zeza pa gishta.

Laverne Cox mbërriti me një fustan të personalizuar Vera Wang me një bisht të rrjedhshëm bruz dhe doreza të zeza pa gishta.

Top Channel