Më shumë se 7000 ishuj në Detin e Karaibeve janë të bekuar me mot pothuajse perfekt, plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra të shkëlqyera blu.

Nuk është çudi që rreth 100 ishuj të banuar janë destinacionet e preferuara të pushimeve për vizitorët nga e gjithë bota.

Ndërsa ishujt kanë shumë të përbashkëta me njëri-tjetrin, historitë, burimet natyrore, topografia dhe kulturat e tyre paraqesin dallime magjepsëse. Shekuj me ndikim nga vendet evropiane, Afrika dhe pjesë të tjera të botës kanë krijuar muzikën, artin, zakonet, gjuhët dhe kuzhinën e ishujve sot. Në shumë vende, arkitektura e ruajtur mirë tregon historinë e së shkuarës së destinacionit.

Vizita e Karaibeve është e përshtatshme, me shërbimin ajror në shumicën e ishujve, ndërsa disa kërkojnë anije ose tragete për të arritur destinacionet e tyre përfundimtare, pjesë e argëtimit të udhëtimit. Vendet për të qëndruar variojnë nga fjetjet dhe mëngjeset e çuditshme deri te vendpushimet luksoze dhe gjithçka në mes. Çdo ishull ofron bukuri mahnitëse, dhe ne po ndajmë disa nga të preferuarit tanë këtu. Këtu janë 17 nga ishujt më të bukur të Karaibeve.

1.Virgin Gorda, Ishujt e Virgjër Britanikë

Ishulli i tretë më i madh i Ishujve të Virgjër Britanikë, Virgin Gorda është i njohur për plazhet e pacenuara, historinë, faltoret e natyrës dhe Banjat, pishinat dhe shpellat e ujit të detit të formuara nga gurë të mëdhenj graniti. Brigjet me rërë të bardhë përfshijnë Gjirin Pranver pranë, me ujë të pastër për snorkeling, një lëndinë të gjerë, tavolina pikniku, grila për barbekju dhe një pishinë natyrore të krijuar nga një rreth gurësh.

2. Shën Luçia

Ky ishull vullkanik është i njohur për plazhet e tij, pyjet e shiut, ujërat bruz dhe malet e bukura Piton, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Alpinistët mund të shijojnë pamjet, jetën e egër dhe një shumëllojshmëri të florës në malet e harlisur. Pishinat me baltë të pasura me minerale, banjat termale dhe burimet e squfurit janë kujtues të origjinës vullkanike të ishullit. Bukuria vazhdon nën det, ku zhytësit dhe snorkelistët mund të shohin koralet, peshqit tropikal shumëngjyrësh dhe breshkat e detit.

3. Grenada

Ky ishull i bukur quhet “Ishulli i Erëzave” për prodhimin e erëzave, duke përfshirë arrëmyshk, karafil, kanellë, piper dhe vanilje. Plazhet me rërë të bardhë në vijën bregdetare prej 75 miljesh, pyjet e shiut dhe ujëvarat janë pjesë e tërheqjes, siç është kultura e tij e gjallë, distileritë e lashta të rumit dhe arkitektura historike. Zhytësit mund të shijojnë shkëmbinjtë e saj koralorë, mbytjet e anijeve dhe parkun e skulpturave nënujore.

4. Dominika

Për të mos u ngatërruar me Republikën Domenikane, Dominika ofron bukuri natyrore të paprekur, lumenj, pyje shiu, male dhe ujëvara. Një tipar unik në ishull është Liqeni i Vlimës, një fumarol vullkanik i përmbytur që flluska nga magma e shkrirë poshtë. Qyteti kryesor në bregun verior të ishullit është Calibishie, një fshat i lashtë peshkimi që shtrihet vetëm një milje nga vendndodhja e tij në breg të detit deri në pyllin e shiut.

5. Shën Barts

I njohur për vendpushimet luksoze, vilat, butikët dhe jahtet vizitore, Shën Barts është një ishull i vogël 8 milje katrorë me plazhe me rërë të bardhë, laguna dhe hyrje. Një rezervë e natyrës nënujore mbron shkëmbinjtë e cekët koralorë që rrethojnë ishullin, dhe snorkeling midis jetës detare shumëngjyrëshe dhe një jahti të fundosur janë aktivitetet e preferuara. Kryeqyteti, Gustavia, është një port piktoresk me shëtitore, ndërtesa historike dhe restorante.

6. Xhamajka

E vendosur vetëm rreth 600 milje nga Miami, plazhet, malet, ujëvarat dhe jeta e egër e Xhamajkës u ofrojnë vizitorëve një sërë gjërash për të bërë dhe parë. Përveç brigjeve të saj me rërë, Xhamajka ofron lumenj që rrjedhin nga malet e saj në Karaibe. Ujëvara e lumit Dunn tërheq alpinistët, si dhe plazhistët që notojnë në ujërat e cekëta në bazën e ujëvarës ose pushojnë në plazhin me rërë të bardhë.

7. Porto Riko

Nga plazhet në male te pyjet e shiut, Puerto Rico ofron një mjedis të larmishëm. Pylli Kombëtar El Yunque përfshin pishina natyrore, ujëvara dhe shtigje ecjeje. Me më shumë se 270 milje vijë bregdetare, plazhet e Porto Rikos variojnë nga limane të izoluara deri te shtrirjet e gjalla me rërë të bardhë me not, zhytje dhe sporte ujore. Gjiret e rralla biolumineshente janë vende emocionuese ku uji shkëlqen, falë organizmave mikroskopikë që stimulohen nga lëvizja.

8. Turks dhe Kaikos

Ky territor britanik përtej oqeanit përbëhet nga dy grupe ishujsh me rreth 100 ishuj, me nëntë të banuar. Të njohur për motin e shkëlqyer, ishujt marrin reshje minimale dhe temperatura mesatare vjetore është 75 gradë Fahrenheit. Ishulli Providenciales është shtëpia e shumicës së hoteleve dhe vendpushimeve. Plazhi Grace Bay ofron rërë të bardhë të butë, dete të qetë dhe një gumë të gjerë pengues. Kajaking, lundrimi, snorkeling, dhe paddleboarding janë aktivitete të njohura këtu.

9.Anguilla

E vendosur në Karaibe lindore, Anguilla kombinon vendpushimet moderne, luksoze me një histori që përfshin një shtëpi me plantacion që daton në 1785 dhe disa kujtime të ruajtura mirë të së kaluarës së ishullit. Rëra e butë dhe ujërat e pastër dhe të ngrohtë tërheqin vizitorët në vendpushimet e ishullit në gjirin e Shoal në lindje dhe në gjirin e Meads, Gjirin e Rendezvous dhe zona të tjera të bukura në skajin perëndimor.

10. Ishulli Necker dhe ishulli Moskito

Ishujt privatë të Sir Richard Branson janë disa nga më të bukurit e Karaibeve. Ishulli Necker, një milje në veri të Virgin Gorda, përmban vila prej pelushi, peizazhe të harlisura dhe një shumëllojshmëri kafshësh të egra, për të cilat kujdeset një ekip konservatorësh. Ishulli Moskito, pikërisht përballë ishullit Necker, ofron gjithashtu bukuri natyrore të rrethuar nga ujëra të pastër e blu, me prona të disponueshme për blerje nga mysafirët.

11. Grand Kajman

Më i madhi nga Ishujt Kajman, Grand Cayman kombinon rërën e koraleve dhe një bregdet të gjallë me restorante dhe bare plazhi në plazhin e tij të famshëm Seven Mile. Në George Town, vizitorët mund të shijojnë blerjet pa taksa në dyqanet e stilistëve dhe të shfletojnë ndërtesat tradicionale. Në Parkun Botanik të Mbretëreshës Elizabeth II, vizitorët do të gjejnë iguana të rralla blu, kopshte tropikale dhe një liqen prej dy hektarësh me zogj dhe kafshë unike ujore.

12. Cozumel, Meksikë

E vendosur në bregun lindor të Gadishullit Jukatan, Cozumel është në shkëmbi nënujor Mesoamerikan, shkëmbi i dytë më i madh pengues në botë. Snorkeling dhe zhytja në ujërat e kthjellëta rreth shkëmbinjve ose relaksimi në plazhet me rërë janë vetëm disa mënyra për të shijuar ishullin. Alpinistët e duan Parkun e Plazhit Punta Sur Eco, veçanërisht kur arrijnë majën për të parë pamje 360 ​​gradë.

13. Martinika

Martinika ndodhet në veri të Shën Lucia dhe Mont Pelée, një vullkan aktiv, është një nga mrekullitë natyrore të ishullit. Plazhet e mrekullueshme, pyjet e shiut dhe malet u ofrojnë vizitorëve aventura si shëtitje, kajak dhe eksplorim të parkut të mbrojtur të ishullit. Anijet e mbytura historike dhe jeta e bollshme detare e ishullit e bëjnë zhytjen një atraksion të njohur gjithashtu, së bashku me rumin dhe kuzhinën e famshme të Martinikës.

14. Barbados

Ishujt më lindorë të Karaibeve, Barbados krenohet me më shumë se 80 plazhe me rërë të bardhë, snorkeling dhe zhytje mes jetës detare dhe anijeve të mbytura, dhe disa nga rumi më i mirë i Karaibeve. Flladet e ishullit janë perfekte për kitesurfing, dhe sportet ujore si ski jet, kajak, paddleboarding, peshkimi në det të thellë dhe surfimi janë gjithashtu të njohura.

15. Ishujt e Virgjër të SHBA

Rreth 100 milje nga Porto Riko, ky arkipelag përbëhet nga tre ishuj kryesorë: Shën Thomas, Shën John dhe Shën Croix, më i madhi. Të njohur për blerjet pa doganë, Ishujt e Virgjër të SHBA ofrojnë shumë më tepër sesa pazare, megjithëse është kënaqësi të kthehesh në shtëpi me një blerje speciale. Vizitorët mund të snorkelojnë mes shkëmbinjve koralorë, mangrove dhe jetës detare shumëngjyrëshe. Në Shën John, Parku Kombëtar i Ishujve të Virgjër është shtëpia e plazheve, shtigjeve për ecje dhe rrënojave historike.

16. Curaçao

Një nga të ashtuquajturit ishujt ABC, së bashku me Arubën dhe Bonaire, Curaçao ndodhet në Karaibe jugore, pak larg brigjeve të Venezuelës. Më i madhi nga tre ishujt, Curaçao ofron kulturën e Karaibeve me pak aromë holandeze, duke pasqyruar trashëgiminë e saj. Plazhet e bukura, ndërtesat historike, jeta e natës dhe vendndodhja jashtë brezit të uraganit janë të gjitha pjesë e joshjes.

17. Bahamas

Ka më shumë se 700 ishuj të Bahamas, të gjithë të bukur dhe disa mjaft unikë. Paradise Island përmban resorte moderne, jetë nate dhe kazino. Eleuthera është më e izoluar, me plazhe me rërë rozë dhe arkitekturë historike dhe në Exumas, derrat e notit atraksioni, siç është një rezervë detare që mbron jetën e bukur nënujore. Ishujt Abaco, ndërkohë, janë të njohur për peshkimin, lundrimin, shëtitjen me varkë dhe qytetet simpatike koloniale.

Top Channel