Foto/ Zbërthehet banda e mafies shqiptare në Greqi! Të fiksuar pas parave dhe orëve “Rolex”, arritën të kamuflonin shoferin me aftësi të kufizuara si mburojë nga policia

28/01/2023 18:40

Oficerët e policisë së Departamentit të Sigurisë së Tripolit në Greqi, pas një hetimi një mujor dhe sistematik, kanë arritur të bëjnë të mundur zbërthimin e një organizate kriminale shqiptare të përbërë nga një grup me aksion të strukturuar mbarëkombëtar që prej gushtit 2022.

Në një operacion të koordinuar dhe të gjerë policor më 27 janar në Korinth dhe Atikë, u arrestuan katër anëtarë të bandës, me origjinë shqiptare, të moshës 26 deri në 44 vjeç, për  formimin e organizatës kriminale, raste të dalluara të vjedhjeve, pastrim të parave, lëndëve  narkotike, dhunë ndaj punonjësve të drejtësisë dhe të huajve.

Nga kërkimet deri më sot, në mbarë vendin kanë dalë të paktën 21 raste vjedhjesh, me organizatën kriminale që në vetëm 5 muaj veprim ka përfituar një përfitim financiar të paligjshëm prej të paktën 200 mijë euro .

Anëtarët e organizatës shqiptare ose siç e quan ndryshe media greke “banditët”, e nisën aktivitetin e tyre kriminal të paktën nga gushti 2022. Ata goditën në rajone të ndryshme të Greqisë si Arkadia, Korinthia, Argolis, Akaia, Aetoloakarnania, Fokida, Evrytania, Preveza, Arta, Trikala dhe Kardita.

Duke përdorur dhe si “mbulesë” një Mercedes luksoz I.X. po “çanin” territorin grek dhe po kërkonin objektivat e tyre të radhës. Dobësia e tyre sipas mediave kreke ishin ishin bizhuteritë, metalet e çmuara, paratë dhe orat e shtrenjta Rolex.

Ata hynin në shtëpi duke thyer  xhamat, dyert e ballkonit apo dyert e hyrjes kryesore dhe “zbulonin” para dhe xhevahire me vlerë të madhe. Më pas, largoheshin me mjetin e tyre luksoz me targa italiane.

Anëtari  drejtues i organizatës jetonte në një fshat të largët rural të Korinthit, konkretisht në Stimaga. Një fshat fshat me pak banorë, që “banditi shqiptar” të kalonte pa u vënë re, larg organeve të ndjekjes. Dhe shoferi është gjithashtu një anëtar kyç i organizatësbanues në Atikë dhe mbi të gjitha dyshimi, për shkak të paaftësisë së tij të veçantë lëvizëse (një krah, një këmbë).

Në vitin 2019, policia bëri publike detajet e anëtarëve të bandës së pamëshirshme që vrau biznesmenin Alexandros Stamatiadis gjatë një grabitjeje brenda shtëpisë së tij në Kifissia. Mes tyre është edhe shoferi invalid, i përfshirë në vrasjen e biznesmenit Alexandros Stamatiadis në vitin 2018 në Kifisia. Ai është një anëtar kyç i organizatës që kishte rolin e drejtuesit të mjetit luksoz, por edhe të atij që kryente detyrat gjatë vjedhjeve dhe arratisjes.

Shoferi me aftësi të kufizuara (një krah, një këmbë) kishte si “mbulesë” perfekte problemin e lëvizjes së tij, gjë që e bëri atë të kalonte pa u vënë re si i dyshuar, duke transportuar mallrat e vjedhura, mjetet e vjedhjes dhe anëtarët e tjerë të organizatës kriminale drejt dhe nga potenciali i tyre. Në çdo bllok-kontroll nga organet e ndjekjes, atij iu bë një trajtim i veçantë, pasi imazhi i një personi me aftësi të kufizuara ishte “vitrinë” perfekte për aktivitetin e tyre kriminal.

Anëtari drejtues i organizatës ka një të kaluar të pasur kriminale dhe ka pushtuar autoritetet greke nga viti 2011 e deri më sot, për pjesëmarrjen e tij në organizata kriminale për raste vjedhjesh të dalluara. I konsideruar i rrezikshëm nga organet e ndjekjes, atij i është ndaluar hyrja në Greqi por sërish ka ditur të kalojë nëpër postblloqe të policisë. Në fakt, ai ishte një nga hajdutët kryesorë  të aktivitetit kriminal i I cili u çmontua në Mykonos në vitin 2019. Ishte ai që koordinonte vjedhjet, rekrutonte pjesën tjetër të organizatës me bashkatdhetarët e tij dhe ishte hajduti kryesor operacional.

Tipike është edhe grabitja e shtëpisë në gusht 2022, e ndodhur në Stemnica të Arkadisë, në shtëpinë e një biznesmeni-argjendari të njohur të zonës , ku plaçka e autorëve në bizhuteri, metale të çmuara dhe flori kap vlerën e rreth 120.000 euro. .

Tregues i nivelit të veprimit dhe organizimit të tyre, thuajse nuk përmendnin emrat e tyre normalë , ndërronin shpesh lidhjet dhe aparaturat telefonike, ndërsa ato që përdornin gjatë vjedhjeve dhe në jetën e tyre të përditshme deklaroheshin kryesisht në numra fantazmë. Kalimi i shpeshtë i tyre i paligjshëm nga zona greke në Shqipëri dhe qëndrimi i tyre për disa ditë atje vështirësoi punën e policisë dhe hetimin.

Karakteristike ishin dialoget mes anëtareve kur po përfundonin vjedhjen si dhe fshehin mjetet dhe sendet e vjedhura te hajdutit:

Nga kontrollet e kryera në Korinth dhe Atikë me asistencën e shërbimeve të tjera policore janë gjetur dhe konfiskuar:

  • Shuma prej 13.000 euro.
  • Shumë orë, bizhuteri dhe bizhuteri
  • Elektronikë,
  • Shumë celularë, karta sim,
  • Shumë mjete për vjedhje

FOTO GALERI
1/8

Top Channel