Ministria e Mbrojtjes ka reaguar në lidhje me tërmetin e fortë që tronditi vendin disa minuta më parë.

Me anë të një njoftimi bëhet e ditur se sipas të dhënave të deritanishme raportohen dëme të lehta në Xibër.

Njoftimi:

Sipas të dhënave paraprake nga Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile dhe Igjeum, lëkundje tërmeti me magnitudë 4.7 Richter, me epiqendër 3 km në jug të Klosit janë ndier në të gjithë territorin e Shqipërisë. Sipas të dhënave të deritanishme raportohen disa dëme të lehta në Njësinë Administrative Xibër, Bashkia Klos. Të gjitha strukturat e Mbrojtjes Civile janë në gatishmëri dhe në kontakt të vazhdueshëm më të gjitha Bashkitë e vendit.

Top Channel