‘Perimet më shtrenjtë se pula’/ Qepët në Filipine po kontrabandohen

10/01/2023 17:39

Nga sallatat tek zierjet, qepa është një përbërës kyç në pothuajse çdo pjatë filipinase. Por tani, perimet kushtojnë pothuajse tre herë më shumë se pula në Filipine.

Qepët e kuqe dhe të bardha shiten për 11 dollarë për kilogram, krahasuar me 4 dollarë për kilogram për pulën, sipas Departamentit të Bujqësisë të vendit.

Edhe gjoksi i viçit është 30% më i lirë se qepa për nga pesha.

Joey Salceda, ekonomist rezident në Dhomën e Përfaqësuesve të Filipineve, u ankua të dielën se vendi tani ka “çmimet më të shtrenjta të qepëve vendase në botë”, ndërsa filipinasit kanë vërshuar mediat sociale për t’u ankuar për çmimet e larta.

Rritja e çmimeve vjen pasi një mori super tajfunesh goditën Filipinet vitin e kaluar, duke dëmtuar kulturat me vlerë dhjetëra miliarda pesos. Vendi i Azisë Juglindore është përballur me rritjen e inflacionit në muajt e fundit, me çmimet e konsumit që u rritën me 8.1% në dhjetor, duke arritur nivelin më të lartë të 14 viteve, sipas Autoritetit të Statistikave të Filipineve.

Qepët po futen kontrabandë në vend.

Oficerët e doganave konfiskuan qepë të bardha me vlerë 310,000 dollarë të fshehura në një ngarkesë veshjesh në bustin e tyre të fundit më 23 dhjetor, sipas autoriteteve. Dy ditë më parë, nga Dogana u sekuestruan edhe qepë të kuqe nga Kina në vlerë 364 mijë dollarë, të fshehura në kuti pastiçerie .

Top Channel