Hakmarrje për shkak të kufizimeve të Covid, Kina bllokon vizat për Korenë e Jugut dhe Japoninë

10/01/2023 18:05

Kina ka ndaluar lëshimin e vizave afatshkurtra për individë nga Koreja e Jugut dhe Japonia si hakmarrje për kufizimet e Covid-it ndaj udhëtarëve kinezë.

Pekini thotë se pauza për vizat e Koresë së Jugut do të mbetet në fuqi derisa të hiqen kufizimet “diskriminuese” të hyrjes kundër Kinës.

Japonia dhe Koreja e Jugut nuk janë të vetmet vende që vendosin kërkesa për hyrje për udhëtarët nga Kina, ku rastet e Covid janë në rritje, por masat e tyre janë ndër më të rreptat.

Javën e kaluar, Koreja e Jugut ndaloi lëshimin e vizave turistike për ata që vijnë nga Kina, të cilat ministria e jashtme kineze i quajti “të papranueshme” dhe “joshkencore”.

Japonia, ndërkohë, aktualisht po lejon vizitorët kinezë të hyjnë në vend – me kusht që të rezultojnë negativë për Covid. Kjo është e ngjashme me Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, por Japonia gjithashtu po kufizon fluturimet nga Kina në disa qytete japoneze.

Ambasadat e Pekinit në Seul dhe Tokio konfirmuan kufizimet e reja të vizave për vizitorët në Kinë.

Top Channel